"По голяма част от проектите за ПВУ не се е случвало нищо" - министри отправиха критики към ПП

06.03.2025 г. 15:54:32 ч.
/
"По голяма част от проектите за ПВУ не се е случвало нищо" - министри отправиха критики към ПП
Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, министърът на финансите Теменужка Петкова и министърът на енергетиката Жечо Станков дадоха брифинг в Министерския съвет.

Тримата министри разкритикуваха кръгла маса, проведена днес от "Продължаваме промяната", на която са обсъждани бюджетът и средствата по Плана за възстановяване. Според Томислав Дончев на въпросната среща са изговорени "скандално неверни твърдения".

"Който язовир източва, за язовир да не говори", коментира Томислав Дончев и обясни, че основният проблем са драстично забавените инвестиции по плана. По думите му през последните четири години голяма част от тях изобщо не са се осъществили - не са изготвяни нито процедури, нито обществени поръчки.

"Дали поради политическата нестабилност, министри, които не знаят какво правят или министри, които ги мързи, по една голяма част от проектите не се е случвало нищо. Нищо, та нищо".

Другата седмица ще бъде обявено кои проекти ще бъдат извадени от Плана за възстановяване и устойчивост. Необходимите реформи ще бъдат гледани и гласувани направо в Народното събрание, без да бъдат внасяни от правителството, обобщи Томислав Дончев.

Финансовият министър Теменужка Петкова попита Асен Василев какво критикува в бюджета, при положение, че снощи текстовете са минали на първо четене в парламента.

"Според мен той критикува себе си и собствените си политики, тъй като през последните четири години той е едноличен лидер по отношение на публичните финанси на България. Сега, като видя резултата след четиригодишните си опити в тази област, според мен се уплаши. Нашето правителство и ПП ГЕРБ участва в управлението на страната и публичните финанси от малко повече от месец, но имаме привилегията да плащаме старите неплатени сметки на г-н Василев", коментира тя.

По думите на Петкова сред неплатените средства са: половин милиард лева задължения към АПИ, 246 млн. лв към министерствата на труда и транспорта, 524 млн. лв. по общинската инвестиционна програма.
Снимка:bntnews.bg
Източник:БНТ

Коментирайте
Подобни новини
Премиерът Желязков от Брюксел: Без САЩ Европа е слаба
Премиерът Желязков от Брюксел: Без САЩ Европа е слаба
На този етап ЦИК няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции
На този етап ЦИК няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции
При предсрочен вот сега: ГЕРБ е пред ПП-ДБ, а ДПС на Пеевски – пред "Възраждане"
При предсрочен вот сега: ГЕРБ е пред ПП-ДБ, а ДПС на Пеевски – пред "Възраждане"
66% от българите искат държавата да се простира според чергата си в харчовете
66% от българите искат държавата да се простира според чергата си в харчовете



Яндекс.Метрика