4 американски самолета вече са излетели от София

27.06.2026 г. 14:28:13 ч.
/
4 американски самолета вече са излетели от София
До момента четири американски самолета са излетели от летище "Васил Левски" в София, до понеделник поетапно ще отлетят всички. Това съобщиха от Министерството на отбраната.

Преди три дни премиерът Румен Радев съобщи, че американските самолети ще напуснат аеропорта до края на юни. Той подчерта, че САЩ остават наш стратегически съюзник в сигурността и ключов партньор в енергетиката, икономиката, високите технологии и изкуствения интелект.

На 29 май правителството прие решение за удължаване на срока на пребиваване в България на до 15 американски самолета, обслужващ личен състав и оборудване до 30 юни, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

В края на февруари служебният министър на отбраната Атанас Запрянов каза на изслушване в парламента, че на 25 февруари на летище "Васил Левски" са разположени 10 военнотранспортни самолета KC-135 (самолети цистерни Boeing KC-135 Stratotanker – бел. ред.), като броят им се променя всекидневно, но не може да надвишава разрешения брой от 15 самолета, припомня БТА.
Източник:БНР

Коментирайте
Подобни новини
Финансовият министър настоя: Бюджет 2026 е бюджет на реалността!
Финансовият министър настоя: Бюджет 2026 е бюджет на реалността!
След акцията край Слънчев бряг: Разследването трябва да установи дали има корупция във ВиК-Несебър
След акцията край Слънчев бряг: Разследването трябва да установи дали има корупция във ВиК-Несебър
Бившата полицайка Симона Радева влезе зад решетките на Сливенския затвор
Бившата полицайка Симона Радева влезе зад решетките на Сливенския затвор
Съдът гледа мярката на 21-годишния шофьор, който уби две деца край Мездра
Съдът гледа мярката на 21-годишния шофьор, който уби две деца край Мездра



Яндекс.Метрика