Начало >Добруджа >Общество

Адвокатите с декларация: Законността и върховенството на правото са в опасност (ВИДЕО)

24.02.2020 г. 14:33:19 ч.
/
Адвокатите с декларация: Законността и върховенството на правото са в опасност (ВИДЕО)
Ситуацията в момента е взривоопасна, а законността и върховенството на правото са в опасност.  Това се казва в декларация, приета на проведеното Общо събрание на адвокатите през уикенда. В нея припомняме активността на главния прокурор извън правилата, както и на ставащото в съдебната власт, след вмешателството на чужда държава. Това заяви в студиото на МГ „Добруджа” адвокат Галина Пенчева, която бе сред петимата делегати от Адвокатската колегия от Добрич, присъствали на Общото събрание. По думите й отношението на адвокатурата към новия главен прокурор не е случайно. Адвокатите не сме забравили емблематичните схващания на новия главен прокурор за нашата професия, че вземаме пари от престъпници, които защитаваме, независимо каква е истината, коментира Пенчева. Тя обясни, че приетата декларация, приета с абсолютно мнозинство, е била спонтанна, а текстът е предложен от новия председател на софийската адвокатска колега. Преди това с бурен смях е било посрещнато приветствието от главния прокурор, което е довело до неизчитането му.
Пенчева припомни, че миналата година Висшият адвокатски съвет е изпратил становище, че Гешев не следва да бъде избран за главен прокурор заради липса на професионални качества. Проведеното Общо събрание е било уникално по няколко причини. За първи път заседанието не се проведе по предварително приет дневен ред от Висшия адвокатски съвет. Освен това е прието предложение заседанието да бъде водено не от първоначално избрания. Това беше първата малка победа по отношение на въведеното статукво, каза адвокат Пенчева. Тя отбеляза, че за първи път не е бил приет отчетът на Висшия адвокатски съвет, с което е снето доверието върху него.
На събранието е прието решение, с което са задължили Висшият адвокатски съвет да предложи промени  в НПК - при претърсване на адвокатски кантори, задължително да присъства адвокат.
Пенчева призна, че българската адвокатура няма необходимото лоби в Народното събрание. Мнението на адвокатурата по никакъв начин не е възприемано, дори не се иска становище. Решено е да се оттегли подкрепата за този законопроект за адвокатурата.
Галина Пенчева е с 18-годишен стаж като адвокат. Тя е член на Контролния съвет на Адвокатска колегия – Добрич и член на Обединението на свободните адвокати.

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Места с нарушено водоподаване в област Добрич на 7 март
Места с нарушено водоподаване в област Добрич на 7 март
Служителите на реда в областта почетоха паметта на колегите си, загинали при изпълнение на служебния дълг
Служителите на реда в областта почетоха паметта на колегите си, загинали при изпълнение на служебния дълг
Избирателите могат да правят проверки на интернет страницата на ЦИК
Избирателите могат да правят проверки на интернет страницата на ЦИК
На 7 март почитаме паметта на свещеномъчениците Херсонски епископи
На 7 март почитаме паметта на свещеномъчениците Херсонски епископи



Яндекс.Метрика