Начало >Добруджа >Общество

Борислав Борисов: КНСБ остава в стачна готовност, бюджет 2023 е за оцеляване (ВИДЕО)

06.07.2023 г. 11:41:11 ч.
/
Борислав Борисов: КНСБ остава в стачна готовност, бюджет 2023 е за оцеляване (ВИДЕО)
Проекта за бюджет за 2023 година ще бъде подкрепен от КНСБ, но не безрезервно, обяви в студиото на медийна група „Добруджа“ Борислав Борисов експерт от КНСБ -Добрич. Според синдиката това е бюджет на оцеляването. Това е стъпка към следващия бюджет 2024 година и затова е компромисен.

КНСБ настояваше за минимална работна заплата в размер на 850 лв. и повишаване на необлагаемия доход, защото сме на последно място по минимална работна заплата в ЕС, отбелязва експертът. Това на този етап не е предвидено в разчетите на новия проект. Тренд на увеличение трябва да има за следващия национален финансов план и то в размер на 950 лв.  от 1 януари 2024.  Сред минусите отчетени от КНСБ е точно разминаването в тази посока, изтъква Борисов.18,7% или 407 хиляди души са наети по минимална работна заплата , което говори, че са работещи бедни, коментира синдикалистът.
От синдикалната организация искат едни 167 милиона  лева завишение на рамката на бюджета, за което ще настояват между първо и второ четене. Пред Парламента  в края на юли ще има палатков пункт и синдикални членове ще посрещат депутатите с листовки и искания от отделните федерации.

От КНСБ са започнали проучване на нагласите на своите членове спрямо доходите. Задават се девет въпроса на които до момента са отговорили 4500 души. Проучването продължава до 10 юли. На въпрос дали от началото на годината са получили увеличение на възнагражденията 81% отговарят отрицателно. Едва 19% дават положителен отговор за нарастване на доходите си.
Считате ли че възнагражденията ви компенсират инфлацията е следващият въпрос с категорично „не“ от 87 %. На въпрос дали КНСБ трябва да продължи протестни действия в защита на доходите , категорично  „да“ казват 91,4% от анкетираните. Това означава, че КНСБ остават в стачна готовност.

Интервю на Севдалина Сарандева и Преслав Димитров
 
 

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
13 752 деца ще прекрачат училищния праг утре в област Добрич
13 752 деца ще прекрачат училищния праг утре в област Добрич
Вестник ГЛАС: Поглед към новия политически сезон
Вестник ГЛАС: Поглед към новия политически сезон
Слънчево време на първия учебен ден – прогноза за 15 септември
Слънчево време на първия учебен ден – прогноза за 15 септември
ИА „Автомобилна администрация“ проверява училищните автобуси
ИА „Автомобилна администрация“ проверява училищните автобуси



Яндекс.Метрика