Българинът ползва банковата карта, за да получи и изтегли заплата

19.05.2015 г. 15:52:07 ч.
/
Българинът ползва банковата карта, за да получи и изтегли заплата
Все по-силно изразена тенденция към широката употреба на дебитните карти като финансов инструмент установи проучване, проведено у нас за трета поредна година от финансовия портал MoitePari.bg.

Същевременно, според резултатите от изследването, реализирано през април 2015 г. сред близо 1400 потребители на сайта, клиентите демонстрират известни познания и в същото време са налице някои пропуски в употребата на тези банкови продукти.

Основни причини за ползване на дебитната карта

83% от ползващите потребители посочват, че използват активно една или две дебитни карти, а повечето от тях притежават такава карта вече повече от 5 години (84%). Преводът на трудовото възнаграждение от работодател продължава да бъде основна причина, поради която притежателите на дебитни карти ползват този инструмент (47%). Друг значим фактор за избора на дебитна карта е по-голямата сигурност, без да е нужно да се носят пари в брой (20%). Най-нисък е делът на онези, които виждат в дебитната карта възможност да управляват по-добре средствата си и да получават възвръщаемост от тях (1%).

„Въпреки че дебитната карта е популярен банков продукт, голяма част от потребителите имат напълно погрешни схващания за нейната същност. Потребителите я възприемат като задължителен продукт, по който могат да получават доходи, обезщетения и друг вид постъпления. Дебитната карта е инструмент, който улеснява използването на тези парични средства, налични по разплащателната сметка на потребителя", заяви Десислава Николова, Финансов анализатор в MoitePari.bg

Ползващите дебитна карта не са запознати с размера на лихвата, с която се олихвява сметката по картата им (39%). Мнозинството от далите отговор знаят, че сметката по дебитната им карта се олихвява, но не знаят точния размер на лихвата, с която се олихвява (26%). Тези данни са доказателство за това, че този лихвен доход се пренебрегва от потребителите, главно защото в по-голямата си част тези сметки се олихвяват със сравнително нисък лихвен процент (между 0,10 и 0,30% годишно).
Снимка:hicomm.bg
Източник:Община БАЛЧИК

Коментирайте
Подобни новини
Ту-тууу на руското влакче: Борисов върна жанра на политическите коментари, предавани на живо
Ту-тууу на руското влакче: Борисов върна жанра на политическите коментари, предавани на живо
Две жертви, десетки ранени: Какво се случи по пътищата за 24 часа
Две жертви, десетки ранени: Какво се случи по пътищата за 24 часа
На този ден България изгуби повече, отколкото беше спечелила
На този ден България изгуби повече, отколкото беше спечелила
"Обнови Европа" в Европейския парламент осъди ареста на Благомир Коцев
"Обнови Европа" в Европейския парламент осъди ареста на Благомир Коцев



Яндекс.Метрика