България започва преговори за въвеждане на еврото

16.01.2015 г. 09:35:00 ч.
/ ИА Добруджа
България започва преговори за въвеждане на еврото
България започва разговори за въвеждането на еврото, съобщи финансовият министър Владислав Горанов във Вилнюс. "Има политически консенсус, че трябва колкото се може по-бързо да приемем еврото. Напълно възможно е да влезем в чакалнята на механизма ERM2 поне до 2018 г., когато приключва андатът на сегашното правителство", заяви Горанов.
България ще поиска от 19-те страни, които вече ползват еврото като валута, пътна карта с ангажиментите на страната ни и реформите, които трябва да извършим за допускането ни в механизма ERM2.
Няма предварителни условия за влизане в него, съответният кандидат трябва да отговаря на изискванията на страните в еврозоната за структурни реформи и стабилност, обясни финансовият министър.
Според него смяната на лева с еврото ще има положителен икономически ефект върху България.
"Финансовият ресурс, който може да заема страната, ще е по-евтин, отпада пресмятането на валутния риск, ще се увеличат и чуждите инвестиции", изтъкна ползите Горанов. На опасението, че почти във всички страни замяната доведе до увеличение на цените, той отговори, че има механизми за контролиране на цените, така че да не се допусне покачването им заради смяната на валутата.

Източник:Община ДОБРИЧ

Коментирайте
Подобни новини
Цените на едро на основни храни, плодове и зеленчуци продължават да се движат надолу
Цените на едро на основни храни, плодове и зеленчуци продължават да се движат надолу
БАБХ е изтеглила над 6 тона фалшиво краве масло от пазара
БАБХ е изтеглила над 6 тона фалшиво краве масло от пазара
Финансовият министър настоя: Бюджет 2026 е бюджет на реалността!
Финансовият министър настоя: Бюджет 2026 е бюджет на реалността!
4 американски самолета вече са излетели от София
4 американски самолета вече са излетели от София



Яндекс.Метрика