Българската салата изчезва за Великден

02.04.2015 г. 11:12:19 ч.
/
Българската салата изчезва за Великден
Българската салата почти ще липсва на пазара за Великден, ще има зелен кромид, чесън, репи и много малко български домати, краставици и зеле. Това казаха пред репортер на БТА Георги Кафтанов и Костадин Стаменов - производители на оранжерийни зеленчуци от санданското село Лебница, където 95% от местните жители се занимават с това производство, а оранжериите белеят като вечни снежни преспи край река Струма. Подобна е картината още в много селища по поречието на най-голямата река в Югозападна България в общините Струмяни, Сандански и Петрич. Георги Кафтанов е председател, а Костадин Стаменов е зам.-председател на Сдружението на производителите на плодове и зеленчуци "Югозапад 2013", което обединява стотина земеделци от този южен български край. 
За Великден ще има малко родна салата. Хората, които са садили салата навън на покрити лехи, сигурно ще предложат, но ще бъде много малко, обяснява Стаменов в една от оранжериите си, откъдето в момента се изважда поредна реколта репи. Репи ще има, салати - изключително малко, зеле почти нямаме - има само едно, което издържа на по-ниски температури от ранните сортове, краставиците ще са вносни, доматите - също около 90% ще бъдат внос. Т.е. домати, краставици, зеле - почти всички количества ще са внос за Великден, обобщава производителят от Лебница.
След като миналата година се наложило да изхвърли около 80 000 салати и да продаде 5000 на цена от 15 стотинки, тази година Стаменов е засадил осем декара с репи, и само два - със салати, обратно на миналогодишното съотношение. Имаме в момента само репи, марулите са дефицитни, сега разсаждаме и домати в оранжериите, разказва той. 
Около 90% от тазгодишната реколта репи заминава за Румъния. Румънски търговци изкупували репите в момента за 10 евроцента връзката, а допреди десетина дни цената им е достигала 20-25 евроцента и това е много добра цена, която, по думите на Стаменов, би трябвало да устройва всеки производител. Сега румънците започвали сами да произвеждат репи, търсенето е ограничено, а както се вижда тези дни и на борсата край петричкото село Кърналово, цяло чувалче с репи се продава за левче. Големите вериги миналата година масово изкупуваха критска салата, която се рекламираше, но не и българска, допълва Стаменов, коментирайки дефицита на българското производство от традиционния зеленчук сега. Донякъде те са прави, защото търсят субсидирана, по-евтина продукция, казва той, а ние получаваме смешни, жълти стотинки за килограм качествени домати, краставици и още три-четири артикула. Извън България ги субсидират много повече, примерно полският домат миналата година се субсидираше 60 стотинки на килограм, ние тая година взехме 16 стотинки, миналата година - 8 стотинки. Това са смешни цени, смята производителят.
Тази година Стаменов и колегите му са се пренасочили повече към производство на репи, защото имали по-сигурен пазар. Това е по думите му първата причина. "Втората е, че климатичните условия не бяха добри, имаше доста студ, това също се отрази и се получи дефицит на салати, продължава той. Почти никъде няма марули сега и, ако ги има, цената е над 80 стотинки за бройка. 
Има и вносна салата, но тя е доста скъпичка", уточнява той. Табели "Български" могат да се видят и в момента пред домати по много от сергиите на пазарите. Според Стаменов много малки количества са действително български. Това, което се вижда по пазарите, всъщност се нарича „жива измама". "Точно затова нашето сдружение и всички производители на оранжерийно производство искаме за всяко едно нещо да има сертификат, да се пише български домат, гръцки домат, полски и т.н., а не да се лъжат клиентите, пали се Стаменов. Български домат в момента няма и не е имало цяла зима, а търговците продават цяла зима български домати. Искаме строги санкции, нямаме нищо против да се продават чужди домати краставици, но да има табела - какво е производството, произходът да се удостоверява със сертификат и т.н. 
Не може един търговец да се регистрира като земеделски производител и с един декар оранжерии да продава стотици тонове домати. Нас ни задължават да работим с фактури, да се регистрираме по наредба номер 3 и т.н., да си плащаме всички задължения, а един търговец продава стотици тонове и не дава 2 стотинки на държавата. Има си контролни органи в държавата, министерство на земеделието, НАП. 
Миналата година, още по времето на министър Греков, се назначиха може би над 200 служители, мобилни групи имаше и това се отрази малко на цената на доматите, консумираше се по-качествена стока. А сега отиват търговци в Гърция, взимат едно пале хубава стока и то второ качество и още три палета бракувана стока, която е за изхвърляне на животните, сортира се всичко и се продава", коментира Стаменов.
Снимка:www.tempofoods.bg
Източник:Община БАЛЧИК

Коментирайте
Подобни новини
КС: Конфискуването на коли на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Конституцията
КС: Конфискуването на коли на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Конституцията
АЗПБ с позиция против идеите на ЕК за бъдещето на Общата селскостопанска политика
АЗПБ с позиция против идеите на ЕК за бъдещето на Общата селскостопанска политика
Ключов свидетел по делото срещу варненския кмет оттегли показанията си
Ключов свидетел по делото срещу варненския кмет оттегли показанията си
Джигитите, които карат в аварийната лента, да очакват фишове
Джигитите, които карат в аварийната лента, да очакват фишове



Яндекс.Метрика