Българските моряци от "Галакси лийдър" се прибират у дома

23.01.2025 г. 09:10:45 ч.
/
Българските моряци от "Галакси лийдър" се прибират у дома
Очаква се българските моряци Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които прекараха 14 месеца в плен на йеменските хути, да се приберат в България. Освобождаването им от плен бе потвърдено вчера, като правителственият самолет отлетя за Оман, за да прибере Чанев и Веселинов.

Екипажът на "Галакси лийдър" (Galaxy Leader) се състои от общо 25 души, като освен двамата българи, сред тях има граждани на Украйна, Филипините, Мексико и Румъния. 

Припомнямe, че плавателният съд беше отвлечен в Червено море от йеменското ислямистко въоръжено движение хути на 19 ноември 2023 г. след избухването на войната между Израел и палестинската групировка "Хамас". По информация на Ройтерс екипажът е освободен, след като миналата седмица бе подписана сделката за примирие между Израел и "Хамас" за Газа:

"Всичко, което е необходимо да се направи от българската държава, се извършва в момента. Правителственият самолет ще ги прибере от Оман", заяви премиерът Росен Желязков, малко след като Министерството на външните работи потвърди информацията и стана ясно, че ресорният министър Георг Георгиев е отлетял с правителствения самолет, за да посрещне и придружи българските моряци. 

Евродепутатът Елена Йончева, която миналата година посети Йемен и активно участваше в преговорите, също анонсира освобождаването на Чанев и Веселинов, а вчера в предаването "Нещо повече" по "Хоризонт“ Славчо Велков, експерт по международна сигурност и председател на българо-палестинското дружество заяви:

"Те бяха настанени в Сана, а нашите българи бяха настанени в една вила, отделени от останалия екипаж".

Новинарската агенция на контролирания от хутите Северен Йемен САБА, съобщи, че задържаният като част от битката в подкрепа на Газа екипаж е освободен в  комуникация с палестинската радикална групировка "Хамас" и усилията на Султаната Оман.
Снимка:static.bnr.bg
Източник:БНР

Коментирайте
Подобни новини
МВР с масови проверки на тировете след зачестелите тежки катастрофи
МВР с масови проверки на тировете след зачестелите тежки катастрофи
Отбелязваме 35 години от приемането на Конституцията
Отбелязваме 35 години от приемането на Конституцията
Десет души са задържани при операция срещу схема за рент-а-кар измами на стойност около 900 000 евро
Десет души са задържани при операция срещу схема за рент-а-кар измами на стойност около 900 000 евро
Разнопосочни движения на цените на едро на основни храни, плодове и зеленчуци
Разнопосочни движения на цените на едро на основни храни, плодове и зеленчуци



Яндекс.Метрика