Целите на СКЛА „Добрич“ – ТОП 6 в Европа за Тодор Петров и олимпийски квоти за Никола Михова и Христо Банков (ВИДЕО)

31.01.2023 г. 15:07:42 ч.
/
Годината за спортен клуб по лека атлетика „Добрич“ започна много успешно – с 4 медала за гюлетласкачите от държавните първенства в зала. Големите цели пред тима обаче са на международно ниво – класиране на Тодор Петров в първата шестица на Европейското първенство за юноши и олимпийски квоти за Никола Михов и Христо Банков. Това заяви в интервю за медийна група „Добруджа“ Галин Костадинов – президент и треньор на СКЛА „Добрич“.

Първия за годината медал за клуба бе спечелен от Тодор Петров, който стана шампион на тласкане на гюле за юноши под 20 години на държавното първенство в зала, проведено в „Асикс Арена“ в София. Той бе безапелационен в конкуренцията на 23 гюлетласкачи от цялата страна.

След това за първи път в своята история клуб „Добрич“ си тръгна от столицата с пълен комплект медали в една дисциплина при мъжете. Шампион на тласкане на гюле стана Христо Банков със 17.53 м. Сребърен медал спечели 18-годишният Тодор Петров. На трето място се класира техният треньор и президент на СКЛА "Добрич" Галин Костадинов, който и на 43-годишна възраст продължава да показва своята висока класа и отлична спортна форма. Сред най-добрите на първенството беше и друг състезател на клуба - Михаил Михалев, който зае петото място сред 19-те участници.

Голямата цел пред Тодор Петров за годината е класиране сред първите шест на Европейското първенство за юноши под 20 години в Израел през август, като смятам, че той има шанс и за медал, защото стратегията ни е да влезе във върхова форма през лятото, сподели Галин Костадинов. Това ще бъде последното голямо състезание за него при юношите и едно добро класиране ще бъде голям трамплин към мъжкия спорт, смята треньорът.

През май Тодор Петров завършва училище, като след отличните резултати в леката атлетика на национално и международно ниво, той вече има предложения от седем висши учебни заведения в САЩ за пълна спортна стипендия.

Сериозни международни амбиции имат и двама състезатели при мъжете – гюлетласкачът Христо Банков и Никола Михов – хвърляне на чук. Те ще се борят за олимпийски квоти. Класирането за Париж може да бъде постигнато както чрез норматив, така и чрез ранкинг на база представянето на международни състезания. Добри възможности за това са Европейската купа по хвърляния в Португалия през март и Европейският отборен шампионат по лека атлетика през лятото.

Галин Костадинов очаква и от дамите в клуба да представят България на международни състезания през тази година – главно Невена Христова и Мариела Маркова на мятане на диск, съответно на Европейската купа при жените и на Балканиадата при девойките.

В тази дисциплина очаквам и Георги Пехливанов да участва на балканското първенство за юноши под 18 години, добави Галин Костадинов.

Следващото състезание за клуба ще бъде националната купа по хвърляния в Балчик на 25 и 26 февруари. Около 20 състезатели на СКЛА „Добрич“ ще се борят за медалите в Белия град.