Начало >Добруджа >Общество

Честит ден на градинаря!

01.08.2020 г. 13:14:36 ч.
/
Честит ден на градинаря!
На 1 август в България се отбелязва Денят на градинаря. Празникът се възобновява от 1993 година насам, а старата традицията се завръща първо в град Брезово. Днес е денят на всички, които се грижат за цветя, зеленчуци и овошки - професионално и за удоволствие.

Градинарите си имат и свой светец - Свети мъченик Фока.

Свети Фока е наричан градинар, защото си е направил градина близо до морето и в нея посадил различни зеленчуци, продавал ги и по такъв начин осигурявал препитание за себе си и за бедните. хора

Част от зеленчуците от своята градина, Свети Фока слагал край пътя, за да могат да ги взимат всички пътници. В област Добрич на този ден празнуваха градинарите от село Одринци община Добричка. Традиционно те правят зеленчуков пазар със собствена продукция. Пандемията обаче възпрепятства и този празник.
Снимка:dobrudjabg.com

Коментирайте
Подобни новини
Община Добричка връчва днес Годишните си награди за 2025 година
Община Добричка връчва днес Годишните си награди за 2025 година
Времето на 26 юни
Времето на 26 юни
В ПГАС - Добрич връчиха дипломите на своите зрелостници
В ПГАС - Добрич връчиха дипломите на своите зрелостници
Малко над 45 хиляди са реализираните нощувки в местата за настаняване през април
Малко над 45 хиляди са реализираните нощувки в местата за настаняване през април



Яндекс.Метрика