Честваме 132 години от Съединението

06.09.2017 г. 07:39:16 ч.
/
Честваме 132 години от Съединението
Церемонии за тържественото отбелязване ще има в цялата страна
С церемонни в цялата страна днес ще бъде отбелязана тържествено 132-рата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.
На 6 септември 1885 г. Източна Румелия отхвърля върховенството на султана и обявява, че се присъединява към Княжество България. Това става след като Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев влизат с отрядите си в Пловдив, арестуват областния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич и се създава временно правителство. Два дни по-късно княз Александър Първи Батенберг с манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България.
Съединението получава международно признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба. 
6 септември е обявен за официален празник с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.
С митинг-заря в град Съединение беше отбелязана 132-ата годишнина от Съединението снощи. Председателят на Народното събрание Димитър Главчев прие строя и поздрави почетните роти на Българската армия.  Преди това в църквата "Свети Атанасий" беше отслужена панихида в памет на героите.
Обединен около обща цел напорът ни доказа на Европа чрез Съединението , че е достатъчно зрял, за да има своя държава, която да е политически и икономически фактор на Балканите,  подчерта в словото си председателят на Народното събрание Димитър Главчев.
В този празничен ден военнослужещи от военните формирования на Българската армия ще участват в ритуалите в памет на загиналите за обединението на България в градовете Асеновград, Бургас, Белене, Варна, Горна Оряховица, Ловеч, Плевен, Сливен, Стара Загора, Русе, Хасково, Шумен, Ямбол, както и в селата Новаково и Конуш, община Асеновград.
Източник:ИА ДОБРУДЖА

Коментирайте
Подобни новини
Росен Желязков върна неизпълнен първия мандат и обяви най-подходящата дата за избори
Росен Желязков върна неизпълнен първия мандат и обяви най-подходящата дата за избори
Преди връчването на първия мандат: ГЕРБ, ПП и БСП няма да участват в кабинет, в този парламент
Преди връчването на първия мандат: ГЕРБ, ПП и БСП няма да участват в кабинет, в този парламент
Фалшива банкнота от 200 евро открита в хранителен магазин в Разградско
Фалшива банкнота от 200 евро открита в хранителен магазин в Разградско
Пътните настилки в страната се обработват от 468 снегопочистващи машини, обстановката е спокойна, съобщиха от АПИ
Пътните настилки в страната се обработват от 468 снегопочистващи машини, обстановката е спокойна, съобщиха от АПИ



Яндекс.Метрика