В топ 10 на най-силните икономики в света присъстват четири държави членки на Европейския съюз (ЕС), сочи тазгодишното изследване на Центъра за бизнес и икономически изследвания, съобщи EU Observer.
Европейските лидери са Германия, Великобритания и Франция и заемат съответно четвърто, пето и шесто място. Италия е четвъртият представител на ЕС на осмото място.
Великобритания изпревари Франция в новата класация. Преднината ѝ по икономически показатели е в рамките на статистическата грешка, което прави двете държави почти равнопоставени в изследването.
През юни оценката на британската икономика беше повишена с близо 80 милиарда евро заради въвеждането на нова счетоводна методология от страна на ЕС. В новата методология се включва и оценка на размера на сивата икономика, в която влизат изчисления на мащаба на трафика на наркотици и проституцията.
На първо място са Съединените американски щати, следвани от Китай и Япония. Най-неуспешно е представянето на Русия тази година – тя изостава с две места назад, като минава на десето от осмо място. Според експертите от Центъра, ролята на Москва в украинския конфликт е оказала негативно влияние върху икономическото представяне на страната.
Причина за изоставането на Русия са ниските цени на петрола негативният ефект от западните санкции. Централната банка на страната беше принудена да изразходи 3 милиарда от валутните си резерви, за да избегне a run on the rouble.
Позитивна в изследването е прогнозата за развитието на страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия и Китай) за следващите 15 години.
Очаква се също така Китай да изпревари САЩ до 2025 и да заеме мястото на най-голямата икономика в света. Индия, от своя страна, ще бъде третата икономика в глобален мащаб до 2024.
Застаряващото население, лошата демографска картина и слабото евро ще помогнат на Великобритания да измести Германия от лидерското място в ЕС до 2030 г.
Източник:Dnevnik.bg