МБАЛ – Добрич е запазила своята устойчивост и стои добре в системата на здравеопазването. Това заяви в студиото на медийна група „Добруджа“ бившият директор на болницата д-р Жанина Калинкова, която миналата седмица гостува на празничното отбелязва на 160-годишнината на лечебното заведение. Тя участва в представянето на книгата за историята на болницата и в тържествата по случай юбилея, като получи и отличие за принос към нейното израстване.
Д-р Калинкова определи периода, в който е ръководила болницата – от 1998 до 2009 година, като време на преход и реформи в здравеопазването. По думите ѝ това е било началото на промяната от бюджетно финансиране към функционирането на лечебните заведения като търговски дружества.
„Моето поколение живееше с очакване, с амбиция, с голяма енергия и с позитивни мисли за това какво ни предстои в развитието на здравеопазването“, каза тя.
Според д-р Калинкова днес не може да се прави пряко сравнение между болницата отпреди години и сегашното ѝ състояние, но тя продължава да следи развитието ѝ и поддържа връзка с ръководствата през годините. Тя подчерта, че МБАЛ – Добрич е запазила своята устойчивост и стои добре в системата на здравеопазването.
Бившият директор отправи поздравления към настоящото ръководство на лечебното заведение и специално към изпълнителния директор д-р Георги Желязков за усилията по обновяването и развитието на болницата.
„Това, което д-р Желязков и ръководството на болницата правят, е не само да оцеляват в сложната ситуация, а да надграждат, да обновяват и да развиват кадровия потенциал“, посочи тя.
По думите ѝ особено важно е привличането на млади специалисти. Д-р Калинкова отбеляза, че в момента в болницата се обучават над 45 специализанти, което според нея показва, че лечебното заведение има притегателна сила за младите лекари.
Тя подчерта значението на сътрудничеството с Медицински университет – Варна и изрази надежда за успешното развитие на филиала на Медицинския колеж в Добрич.
„Това е възможност да се завърне академизмът в медицинската сфера и да се създадат условия повече млади кадри да останат в града“, каза д-р Калинкова.
Според д-р Калинкова основният проблем пред болничната помощ днес остава финансирането. Тя изрази мнение, че областните и държавните болници трябва да получават допълнителна целева подкрепа от държавата заради своята роля в здравеопазването, образованието и при кризисни ситуации.
Коментирайки темата за общинските болници, тя даде пример с решенията, взети преди години в Генерал Тошево и Тервел, където болниците са били заменени с медицински центрове.
„Трябва да има трезва преценка, така че населението да не бъде лишено от грижа, а да се поддържа това, което е необходимо и може да гарантира качество“, заяви д-р Калинкова, като уточни, че продължава да бъде полезна на здравната система като консултант и експерт по различни проекти в сферата на здравеопазването.
Интервю на Севдалина Сарандева и Стефан Калев
Д-р Калинкова определи периода, в който е ръководила болницата – от 1998 до 2009 година, като време на преход и реформи в здравеопазването. По думите ѝ това е било началото на промяната от бюджетно финансиране към функционирането на лечебните заведения като търговски дружества.
„Моето поколение живееше с очакване, с амбиция, с голяма енергия и с позитивни мисли за това какво ни предстои в развитието на здравеопазването“, каза тя.
Според д-р Калинкова днес не може да се прави пряко сравнение между болницата отпреди години и сегашното ѝ състояние, но тя продължава да следи развитието ѝ и поддържа връзка с ръководствата през годините. Тя подчерта, че МБАЛ – Добрич е запазила своята устойчивост и стои добре в системата на здравеопазването.
Бившият директор отправи поздравления към настоящото ръководство на лечебното заведение и специално към изпълнителния директор д-р Георги Желязков за усилията по обновяването и развитието на болницата.
„Това, което д-р Желязков и ръководството на болницата правят, е не само да оцеляват в сложната ситуация, а да надграждат, да обновяват и да развиват кадровия потенциал“, посочи тя.
По думите ѝ особено важно е привличането на млади специалисти. Д-р Калинкова отбеляза, че в момента в болницата се обучават над 45 специализанти, което според нея показва, че лечебното заведение има притегателна сила за младите лекари.
Тя подчерта значението на сътрудничеството с Медицински университет – Варна и изрази надежда за успешното развитие на филиала на Медицинския колеж в Добрич.
„Това е възможност да се завърне академизмът в медицинската сфера и да се създадат условия повече млади кадри да останат в града“, каза д-р Калинкова.
Според д-р Калинкова основният проблем пред болничната помощ днес остава финансирането. Тя изрази мнение, че областните и държавните болници трябва да получават допълнителна целева подкрепа от държавата заради своята роля в здравеопазването, образованието и при кризисни ситуации.
Коментирайки темата за общинските болници, тя даде пример с решенията, взети преди години в Генерал Тошево и Тервел, където болниците са били заменени с медицински центрове.
„Трябва да има трезва преценка, така че населението да не бъде лишено от грижа, а да се поддържа това, което е необходимо и може да гарантира качество“, заяви д-р Калинкова, като уточни, че продължава да бъде полезна на здравната система като консултант и експерт по различни проекти в сферата на здравеопазването.
Интервю на Севдалина Сарандева и Стефан Калев



.gif)












1 USD = BGN
1 GBP = BGN
1 CHF = BGN

