С повишено внимание в жегите трябва да са близките на хора с психични заболявания, но и на възрастните с деменция. Прекалено топлото време създава условия за дискомфорт за всички, но хората от тези две групи са сред рисковите, каза за медийна група „Добруджа“ д-р Северина Василева – управител на Център за психично здраве „Д-р Петър Станчев“ в Добрич.
Дискомфортът и стресът в жегите се отразява на психичното ни здраве. Хората са по-склонни към тревожност, по-лесна раздразнителност, нарушения в съня, намалена концентрация и по-бавни реакции. Всичко това би могло да доведе и до обостряне на някакъв психичен проблем, който е възможно да е в съвсем начален етап, обясни д-р Василева.
Тя съветва да се приемат достатъчно количества вода, да се осигури нужното охлаждане на тялото и да се избягва дълъг престой на слънце. Важно е в жегите да се храним с по-лека храна и да се избягва приема на алкохол, добави управителят на Центъра за психично здраве „Д-р Петър Станчев“.
По думите ѝ ролята на близките хора на възрастните хора с деменция и на страдащите от психични заболявания е изключително голяма и в известна степен недооценена. Те са първите, които, познавайки симптомите на заболяването, могат да отчетат промяна в състоянието на болния и да реагират навреме, като потърсят специализирана помощ.
Но най-рискови в жегите са възрастните хора и тези със сърдечносъдови и дихателни заболявания. Проблемите с психичното здраве също са в списъка, но не са с челни позиции, каза още д-р Василева.
Репортаж на Галина Бозукова и Стефан Калев