Начало >Добруджа >Общество

ДА СИ СПОМНИМ: 26-и авиационен полк – гордостта на Добрич (ВИДЕО)

14.04.2015 г. 13:37:04 ч.
/
ДА СИ СПОМНИМ: 26-и авиационен полк – гордостта на Добрич (ВИДЕО)
На 4 април, събота, с тържествена церемония пред Президентството бе отбелязана 11-годишнината от присъединяването на България към НАТО.
Страната се присъедини към Северноатлантическия съюз на 2 април 2004 година след 10 годишни усилия, възприемайки го като стратегически изход от предизвикателствата заради обстановката на Балканите и с разбирането, че никоя страна не може да се справи сама с ескалиращите събития и заплахи за сигурността. Договорът за членство в НАТО гарантира колективна защита при нападение срещу страна-членка.
В същото време колективната защита накара страната ни да намали числеността на собствената си армия, закрити са летища и поделения. Сред тях е авиобаза Добрич.
Преди 1989 година българската армия, и особено Военно-въздушните сили са в апогея на своята мощ и притежава най-малко 300 модерни бойни самолети в инвентара си.
По това време няма армия на Балканите и в половин Европа, която да може да воюва с българската. Въоръжението е най-модерното на Балканите, а бойният дух е неимоверно висок. Разбира се, причините са, че България е граница на Варшавския договор, затова на страната ни безвъзмездно се дарява от съветска страна огромно количество въоръжение.
След краха на комунизма обаче се оказа, че пари в държавата липсват – всичко е окрадено, разграбено, предприятия рухват всекидневно. На всички е ясно, че армия с такъв огромен ресурс и разхищение не може да съществува по начина, по който е съществувала досега.
След 11 години членство в НАТО и 25 години разпад на държавата и „реформи”, предприемани от всяко ново правителство, в момента войската ни наброява 26 000 души. България има по-малко войска, отколкото сме имали след Ньойския договор от 33 000 души.
От 230 бойни самолета през 1989 година, в момента България разчита на… 16!!!
Част от мощта на Българската армия бе и 26-и разузнавателен авиационен полк /РАП/ - Добрич. Случайно или не, авиационният полк също има годишнина в началото на април. 26-и РАП е създаден на 1 април 1951 година.
Авиобаза Добрич бе гордост и неизменна част от живота на нашия град. В момента летището представлява руина, която предизвика сълзи и умиление у стотиците, чиито живот е преминал на авиобазата, чиято кауза се нарича „Българска армия”.
Съгласно “План 2004” през 2001 година авиобазата прекрати своето активно съществуване.
Затова се връщаме назад през годините – да си спомним за Авиобаза Добрич, преплела толкова съдби, свидетел на стотици прояви на героизъм, на мъжество и чест, които все повече ни липсват днес.
Разговаряме с Росен Русев – началник на тиловаците, и летецът Николай Николов – с летателен стаж от 25 години и над 2000 часа във въздуха. 

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Утре за кратко няма да работят светофарите на бул. "Трети март" до Полицията
Утре за кратко няма да работят светофарите на бул. "Трети март" до Полицията
Времето на 15 юли
Времето на 15 юли
Стажове и практики във Ветеринарната гимназия - пътят към професионалното израстване
Стажове и практики във Ветеринарната гимназия - пътят към професионалното израстване
126 млн. лв. за енергийна ефективност и възобновяема енергия в предприятия
126 млн. лв. за енергийна ефективност и възобновяема енергия в предприятия



Яндекс.Метрика