Начало >Добруджа >Култура

Днес в музея в градския парк на Добрич се открива изложба за историята на пощите

18.05.2021 г. 11:06:09 ч.
/
Днес в музея в градския парк на Добрич се открива изложба за историята на пощите
Днес от 17.30 часа, в Музея в градски парк „Св. Георги“ ще бъде открита гостуваща изложба на Регионален етнографски музей – Пловдив „Бързо, точно, срочно“ . Това е най-богатата колекция в страната за историята и развитието на съобщенията в България.
Изложбата проследява историята и развитието на съобщенията от древността, та до днес. Онагледена е богато с илюстративен и текстови материал, където са засегнати най-важните години и факти за съобщенията по нашите земи от периода на Османската империя – с „татарската конна поща” и специално създадените „мензили” (станции). Отбелязано е въвеждането на телеграфа у нас (1855 г.) и неговото хронологическо развитие.  
Освен това може да се разбере много за пощовата уредба от края на ХІХ в., за задължителното носене на оръжие при потегляне с пощата, за униформата на пощальона и откъде идва пощенският знак със завитата тръба и лъва в нея, извезан върху пощовите шапки.
В експозицията можете да видите изключително интересни автентични експонати – едни от първите телефонни апарати, появили се в България в края на ХІХ в., притежание на кметства или заможни домове.
Новост е последното табло с любопитни факти и вицове, съпътстващи пощенския живот.
Снимка:dobrudjabg.com

Коментирайте
Подобни новини
Започват поредицата концерти на открито на Духов оркестър - Добрич
Започват поредицата концерти на открито на Духов оркестър - Добрич
Вокална формация „ЛИБЕРВОКС”  ще пее на 7 езика в "Двореца"-Балчик тази вечер
Вокална формация „ЛИБЕРВОКС” ще пее на 7 езика в "Двореца"-Балчик тази вечер
Марина Константинова представя "Историята на Миси" на 9 юли в "Двореца"
Марина Константинова представя "Историята на Миси" на 9 юли в "Двореца"
130 години от рождението на Петър Дачев
130 години от рождението на Петър Дачев



Яндекс.Метрика