Начало >Добруджа >Регионални

Добрички общински съвет не даде съгласие за изработване на проект за ПУП за ВЕИ в землищата на две села (ВИДЕО)

30.04.2025 г. 16:49:26 ч.
/
 Добрички общински съвет не даде съгласие за изработване на проект за ПУП за ВЕИ в землищата на две села (ВИДЕО)
На редовно заседание днес Добрички общински съвет отказа да даде съгласие за изработване на проект за Подробен устройствен план - План за застрояване и Парцеларен план за изграждане на ветроенергиен парк - „Добричка-1“ в землищата на селата Пчелино и Попгригорово на територията на Община Добричка.
 
Проектното предложение касае изграждането на ветроенергиен парк състоящ се от 19  ветрогенераторни кули, разположени в девет поземлени имота, представляващи територии от горския фонд – гори със стопанско предназначение.
В общинска администрация е получено писмо от Директора на Държавно горско стопанство – Добрич, в качеството си на местен представител на принципала, с приложено отрицателно становище. 
 
Мотивите за отказа, които са записани в решението са: Липсва съгласие от заинтересованите лица на основание чл. 124а, ал.5 от ЗУТ за изработването на ПУП – ПЗ и ПУП – ПП по заявление подадено от „Джей Ел Уинд Енерджи“ ЕООД от 05.06.2024г. с обхват поземлени имоти в землищата на селата: с. Попгригорово и с. Пчелино, община Добричка, съгласно приложенията към заявлението;
Предвижда се изграждане на съпътстващата техническа инфраструктура в обхвата на земеделски и горски пътища с дължина 14 284 м, в това число 896м новопроектирани обслужващи пътища в земи от горския фонд с площ 3 584 кв.м., което  би довело до непоправима намеса в съществуващите земеделски земи.
Реализирането на предложението ще засегне над 29 дка гори, което би довело до безвъзвратната им загуба в региона;
Регионът е с много ниска лесистост, значително по-малка от средната за страната;
Налице е категорично несъгласие от Държавно горско стопанство за изработване на Подробен устройствен план – План за застрояване и Парцеларен план с обхват, съгласно приложенията в заявлението отдадено от „Джей Ел Уинд Енерджи“ ЕООД.

Няма данни за съгласие от страна на община Добричка за имотите публична общинска собственост, съгласно приложенията в заявлението подадено от „Джей Ел Уинд Енерджи“ ЕООД, се казва в мотивите за решението, което бе прието от Добрички общински съвет с 18 гласа „За“.

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Дигитален клуб заработи в НЧ „Васил Левски – 1941“ в с. Безмер
Дигитален клуб заработи в НЧ „Васил Левски – 1941“ в с. Безмер
С вдъхновяващ концерт Генерал Тошево отбеляза 66 години като град
С вдъхновяващ концерт Генерал Тошево отбеляза 66 години като град
31 януари – Освобождението на Балчик от османско владичество
31 януари – Освобождението на Балчик от османско владичество
Дигитален клуб бе открит в Народно читалище „Зора 1894“ в Шабла
Дигитален клуб бе открит в Народно читалище „Зора 1894“ в Шабла



Яндекс.Метрика