Дупката в КТБ е 4,2 млрд. лв.

22.10.2014 г. 16:39:00 ч.
/ ИА Добруджа
Дупката в КТБ е 4,2 млрд. лв.
Управителният съвет на БНБ е разгледал доклада за анализа и оценката на активите на „Корпоративна търговска банка" АД (КТБ), извършена от одиторските фирми „Ърнст енд Янг одит" ООД, „Делойт България" ООД и „АФА" ООД.
Оценката е извършена на база на отчетените по регистрите на банката към 30.06.2014 г. активи и банкови гаранции с отразяване на всички съществени събития до 30.09.2014 г., оказващи влияние върху анализа.
Заключението на одиторските фирми е за необходимост от обезценки на активи на банката в общ размер на 4,222 млрд. лева. Към 30.09.2014 г. общата сума на всички активи на банката е в размер на 6,662 млрд. лева.
На основата на баланса на банката и резултатите от анализа и оценката на основни балансови позиции (в т.ч. кредити, инвестиционен портфейл, ценни книжа, други активи, недвижими имоти) и издадени банкови гаранции от банката, БНБ прави следните изводи:
Ръководството на банката не се е придържало към разумни и консервативни банкови практики. След поставянето на банката под специален надзор се установяват множество пропуски, допускани преди поставянето й в този статут, посочват от централната банка:
- В процеса на отпускане на кредити липсва задълбочено проучване на кредитоискателите, отсъстват пълни анализи на бизнес планове и разчети относно проектите, обосноваващи финансирането.
- Липсва контрол при учредяването и текущото наблюдение на договаряните обезпечения. Извършеният анализ показва, че значителна част от обезпеченията са с пропуски при тяхното учредяване или са несъществуващи, което ги прави нереализируеми. Коефициентът на покритие на кредитния портфейл на банката с валидни обезпечения е около 13 на сто.
- Липсва текущо наблюдение и контрол върху дейността на кредитополучателите и целевото използване на средствата от отпуснатите кредити. Допускани са множество предоговаряния на кредити, без да са налице необходимите обосновки за това.
- Документацията в кредитните досиета не е поддържана в състояние, което да позволява на банката да управлява своите вземания с цел получаване на икономическите ползи, свързани с тях.
- В дейността на банката се наблюдават необичайни за банковата система порочни бизнес практики, които са извършвани чрез сложни операции, целящи прикриване на същността на сделки и трансакции. Един от примерите за това е специфичният начин на кредитиране, опосредствано от „дружества със специална цел", холдинги и други подобни, с цел финансиране на придобиването на активи, което не отговаря на стандартните и надеждни банкови практики.
- Представяните от ръководството на банката преди нейното поставяне под специален надзор финансови и надзорни отчети пред управление „Банков надзор" на БНБ са били недостоверни и подвеждащи.
Поради гореизброените причини БНБ изпраща докладите на одиторите на вниманието на Софийска градска прокуратура.

Източник:Dnes.bg

Коментирайте
Подобни новини
Симеон Дянков: Поне с две години се отдалечаваме от Еврозоната
Симеон Дянков: Поне с две години се отдалечаваме от Еврозоната
Продължава визитата на президента Радев в Югоизточна Азия
Продължава визитата на президента Радев в Югоизточна Азия
Почти всички зеленчуци поскъпват на борсите у нас
Почти всички зеленчуци поскъпват на борсите у нас
 "България Може" се учредява като партия: Кузман Илиев и Иво Русчев начело
"България Може" се учредява като партия: Кузман Илиев и Иво Русчев начело



Яндекс.Метрика