Футболна академия „Добруджа 1919” – 26 отбора, над 400 деца, 15 треньори

29.05.2024 г. 11:18:08 ч.
/
Футболна академия „Добруджа 1919” – 26 отбора, над 400 деца, 15 треньори
Школите на „Добруджа”, „Приказките” и „Рилци” официално се обединиха във Футболна академия „Добруджа 1919”. В нея тренират над 400 деца и юноши в 26 гарнитури при 15 треньори, както и двама треньори на вратарите – Николай Радомиров и Генко Славов. Това съобщи в интервю за медийна група „Добруджа” директорът на Футболна академия „Добруджа 1919” Венцислав Желев. Първите значими резултати от обединението се очакват от родените през 2010 г. Отборът, воден от Стефан Славов, ще се бори за влизане в Елитната юношеска група до 15 години, като на старта на квалификациите „Добруджа 1919” победи „Фратрия” с 6:0.

- Представете ни новата футболна академия „Добруджа 1919”.
В нея са обединени школите на „Добруджа”, „Приказките” и „Рилци”. Имаме над 400 деца в 26 гарнитури. Треньорите са 15. Има и още двама, които работят с вратарите - Николай Радомиров и Генко Славов. Новото име сред треньорите е Радослав Боянов, който се завръща в родния си клуб, след натрупан сериозен опит в треньорската професия на ниво мъже и юноши в България и чужбина. След разговорите с хора, които са били директори в топ академиите в българския футбол и на база опита ми от стажа в „Айнтрахт” (Франкфурт), лично предприех една нова крачка за развитието и начина на работа на нашата академия, и как да бъде структурирана тя. Занапред треньорите ще бъдат специализирани в работата с определена възраст. Така всеки отбор ще бъде воден максимум две години от един наставник. Досегашната практика един треньор да вземе едни деца и да ги води от малки до големи не отговаря на съвременните тенденции и изисквания за работа. С тази промяна всеки един набор ще може да вземе най-доброто от много различни треньори. Ще наблегнем на тясна специализация на треньорите спрямо възрастовата група и формата – футбол 5, футбол 7 и т.н. Имах срещи в София с доц. Емил Атанасов – той е от Добрич, юноша на „Добруджа” и в момента е директор на треньорската школа по футбол. Търсих го за съвети и идеи как да направя тази промяна. Имах дълъг разговор в София и с Лъчезар Димов, който беше главен методист на футболния съюз, а сега е директор на националните гарнитури. Той се съгласи да изготви методика за работа с определените възрастови групи и през следващия месец ще бъде два дни в Добрич, за да запознае треньорите ни с нея. Така ще можем да започнем наистина нещо ново и различно – това, което правят в топ академиите. Клуб като „Добруджа”, с толкова дългогодишна история, заслужава това. Имаме много талантливи деца. Ще се постараем с тази организация и структура да направим така, че те да не заминават за други школи. За целта е много важно да имаме отбори в Елитните групи. Набор 2010 с треньор Стефан Славов участват в квалификациите. Ако успеем да спечелим следващите два мача, ще участваме в Елитната група до 15 г. през следващия сезон. Това означава, че ще срещаме топ отборите в България и в нашия град ще дойдат „Левски”, ЦСКА, „Ботев”. По този начин ще покажем и на родителите, че тук започва нещо ново, защото децата им ще играят на най-високо ниво, без да се налага да отиват да живеят в друг град.
- Как се приема промяната, която вече е факт – треньорите да нямат свой отбор, а да са специализирани в работата с определена възраст?
Аз съм убеден, че това е правилният начин, за да станем по-добри треньори, тясно специализирани. Неслучайно в треньорската школа има лицензи, които отговарят на определена възрастова група. Това не е измислено от Българска треньорска школа по футбол, а от УЕФА. Ще е трудно, но този е пътят. Имаше тежки разговори с колегите, както и с родителите, и някои от тях са негативно настроени. Ясно е, че при една такава радикална промяна ще има недоволни. Аз съм убеден, че максимум до 2-3 месеца всичко това ще забравено и ще се видят ползите от промяната. В началото и на колегите им беше трудно да се разделят със своя отбор, но мога да кажа, че те вече узряха за идеята. Убеден съм, че тази промяна ще доведе до резултати.
- Как се стигне до създаването на академията? От кого дойде идеята? И лично според Вас това ли е правилният ход?
Разбира се, че това е правилният път. Идеята дойде от футболен клуб „Добруджа” с президент Сергей Серафимов и спортен директор Атанас Атанасов. „Добруджа” първо се обедини с „Рилци”, а след това и с „Приказките”. Знаехме, че няма място за делене. Колкото сме по-единни, толкова по-добре за всяко едно дете и родител. Радвам се, че Сергей Серафимов и Атанас Атанасов приеха моите идеи – да си разпределим задачите и всеки да следва своя път. По този начин ще направим много добра спойка между Футболен клуб „Добруджа” и Футболна академия „Добруджа 1919”. Те са две отделни дружества, с отделен бюджет от общината. Срещам пълна подкрепа и разбиране от Сергей Серафимов, Атанас Атанасов и целия им екип. Това, че сме две отделни дружества, не означава, че сме нещо различно. Надявам се догодина мъжкият отбор да влезе в А група. Виждате и подобренията по стадиона и терена, които са направени. И от двете страни намеренията са много добри. Комуникацията между нас е много добра и гледаме в една посока.
- При толкова много формации има ли достатъчно терени за всички да тренират пълноценно?
Справяме се засега. Нещата постоянно се подобряват. Не пестим и от нужните пособия за тренировки. В някои набори има по 2 и по 3 групи. Всяка от тях ще бъде записана да участва в следващото първенство. Всяко едно дете ще има достатъчно игрово време и няма да пестим ресурси в това отношение. Нашата идея е да развиваме децата. Резултати ще търсим най-вече в Елитна група. Това ще е от полза за прехода от школа към мъже. На родителската среща и треньорът Кольо Марков подчерта, че във времето най-силният отбор на „Добруджа” е бил, когато ядрото на отбора е от нашата школа.
- Направено ли е вече разпределението на децата в първия, втория и третия отбор на съответния набор? Мина ли вече този най-труден момент, защото на никое дете и на родителите му няма да е приятно, когато разбере, че няма да играе за първия отбор?
Треньорите направиха селекцията и родителските срещи вече минаха. Вече сме един клуб, ще наблюдаваме и няма да има проблем да прехвърлим дете от втория отбор в първия. На база какво показват децата, треньорите ще преценяват за това. Помолихме всички родители да подкрепят децата и нас, треньорите. Надяваме се треньори и родителите да вървим заедно в името на децата.
- Макар и примерът да е от друг спорт, е много удачен – дори и Майкъл Джордан е бил във втория отбор на своята гимназия, но впоследствие става най-добрия в историята на баскетбола. Така че от всяка дете зависи да стигне до първия отбор, нали?
Точна така. При всяко дете развитието е различно. Някои показват много бързо футболен интелект, израстване и добро представяне на терена, но в един момент забавят развитието си. Има много талантливи деца, които изпъкват с таланта си в ранна възраст, но пък после не се трудят. Други не са толкова талантливи, но с много работа и упоритост във времето изпреварват по-талантливите. Обяснихме на родителите, че трябва да са търпеливи и от всяко дете зависи докъде ще стигне. Апелирам всички родители да дадат време на децата си и на нас, треньорите и ръководителите.
- Ще стане ли академията привлекателна за талантите от цялата област? Вие на пример сте дошли в школата на „Добруджа” от Каварна, Милен Петков – от Генерал Тошево, Галин Иванов – от Тервел и много други от най-добрите футболисти, излезли от школата на „Добруджа”, са родом от градовете в областта.
И сега имаме много деца от Балчик, Каварна, Генерал Тошево и Тервел, които пътуват за тренировки до Добрич. Много родители ни се доверяват от най-ранна детска възраст. Преди в „Добруджа” идваха деца от областта след 6-7 клас, а сега имаме на 7-8 години.
Има ли опасност децата в един състав да се делят на групички на база отбора, в който преди са били заедно?Това зависи от треньорите. Когато те си разбират от работата, това трябва да отшуми в рамките на месец. Убеден съм, че треньорите ще си свършат работата. Може би, когато бяхме няколко клуба, разделението идваше повече от родителите.
- Какво ще кажете на децата, родителите и феновете на края на нашия разговор?
Аз лично се радвам, че това обединение стана факт. Преди време си тръгнах от футболен клуб „Добруджа”, защото не ми допадаше какво се случваше в школата. Сега гледам изцяло да си свърша моята работа в академията. Аз съм станал Венци Желев във футболен клуб „Добруджа”. Радвам се, че вече няма да има разделение. Родителите обаче трябва да знаят, че в академията правилата се определят от директора й, треньорите и ръководството на клуба. Нека да знаят, че няма да отстъпя от моите принципи.

Коментирайте
Подобни новини
Управителят на парк „Изгрев“: В община Добричка има голям ветрови потенциал, оползотворяването му ще развие региона (АУДИО)
Управителят на парк „Изгрев“: В община Добричка има голям ветрови потенциал, оползотворяването му ще развие региона (АУДИО)
„Златната обувка“ на румънското първенство избира между Италия и Румъния за своето бъдеще
„Златната обувка“ на румънското първенство избира между Италия и Румъния за своето бъдеще
Соня Георгиева: Най-голямото предизвикателство е да мотивирам хората да са инициативни и да милеят за населените си места и общината
Соня Георгиева: Най-голямото предизвикателство е да мотивирам хората да са инициативни и да милеят за населените си места и общината
Д-р Касимова: Ракът се открива при все по-млади хора, в рисковата възраст са вече и 40-годишните
Д-р Касимова: Ракът се открива при все по-млади хора, в рисковата възраст са вече и 40-годишните



Яндекс.Метрика