Една година от трагедията в "Аспарухово"

19.06.2015 г. 09:53:57 ч.
/
Една година от трагедията в "Аспарухово"
В нощта на 19 и 20 юни миналата година в резултат на поройните дъждове се образуваха кални потопи, които пометоха всичко по пътя си във варненския квартал "Аспарухово". За съжаление бяха дадени и 13 човешки жертви, сред които и деца, предаде кореспондентът на БГНЕС в града. Една от причините за високата вълна бе поставена с разрешението на община Варна бетонова преграда, която затапи едно от деретата. Причината за трагедията бе и безогледната сеч, презастрояването без спазване на необходимите правила и лошата инфраструктура, която не отговаря на изискванията. Още тогава, след като бе отменено бедственото положение екипи геодезисти огледаха района и направиха своите препоръки.
След бедствието хиляди жители на квартала бяха изведени от домовете им, десетки къщи и магазини бяха съборени, на мнозина бе предложено да живеят във фургони.
От декември миналата година е назначена комплексна експертиза, която включва въпроси от областта на геологията, климатологията, хидрологията, екологията, архитектурата, строителството и ред други изследвания. Всички тези изключително сложни изчисления все още не са готови.
В първите дни на трагедията доброволци от цялата страна отидоха да помогнат в Аспарухово. БЧК бе сред най-активните институции, които се притекоха на помощ. Днес обаче жителите се чувстват забравени от държавата и се се справят с трудностите поединично кой както може.
Снимка:www.razkritia.com
Източник:БГНЕС

Коментирайте
Подобни новини
Двама загинали при тежък инцидент на жп прелез в Сливен
Двама загинали при тежък инцидент на жп прелез в Сливен
Пуснаха за обществено обсъждане Националната програма за превенция на хронични незаразни болести
Пуснаха за обществено обсъждане Националната програма за превенция на хронични незаразни болести
Обичани български изпълнители подкрепиха "Българската Коледа"
Обичани български изпълнители подкрепиха "Българската Коледа"
След падналия сняг - все още има места без ток
След падналия сняг - все още има места без ток



Яндекс.Метрика