Европейската комисия настоява страните от ЕС задължително да съгласуват с нея проектите си за нови договори с руския газов монополист "Газпром". В сряда зам.-председателят на ЕК и еврокомисар по въпросите на енергетиката Марош Шефчович ще представи в Брюксел проекта за създаването на Енергиен съюз. Съгласно концепцията, цитирана от "Зюддойче цайтунг", ЕК предлага да стане единен координатор на енергийната политика на съюза. Част от тази политика е насочена към намаляване на енергийната зависимост от руските доставки, както и към намаляване правомощията на националните енергийни регулатори.
"Гледаме на това като на най-амбициозният проект от времената на създаването на общността за въглища и стомана. Искаме да започнем процес на интегриране на 28 енергийни пазара в един енергиен съюз", каза Шефчович за лондонския "Гардиън", цитиран от сайта "Дневник".
Изданието твърди, че проектът предлага с ЕК да бъдат съгласувани всички газови договори с доставчици извън ЕС, включително двустранните между европейски компании и "Газпром". Руският гигант контролира почти 70% от газовия внос на ЕС, или близо една трета от необходимия на съюза газ.
Идеята на Еврокомисията е предложението да бъде одобрено до края на 2019 година, а Енергийният съюз да заработи през 2030 година, когато изтичат част от дългосрочните договори с "Газпром".
Сергей Куприянов от "Газпром" коментира, че Европа се държи парадоксално, защото под предлог ,че се бори с поведението на Русия, въвежда директно управление на икономически процеси. Той допълни, че ЕС затваря пазара за едни и създава преференции за други участници в него.
"Зюддойче цайтунг" посочва още, че Полша е предложила най-зависимите от руската енергия страни да се обединяват в групи и съвместно да преговарят с Русия. Идеята засяга предимно държавите от Източна Европа. На 14 януари Литва, Латвия и Естония подписаха декларация за обща сигурност на енергийните доставки и учредяване на регионална група за координиране на газовите доставки.
Германия обаче не иска да се меси в договорите на своите енергийни компании, а премиерът на Унгария Виктор Орбан директно обяви, че е против Енергиен съюз, защото това било намеса във вътрешните работи на страните.
Страни като Полша и Великоритания са против фиксирането на конкретни национални параметри за енергия от възобновяеми източници. В концепцията на Шефчович се говори за дял от 27% на тези източници към 2030 година в целия ЕС.
Източник:Община ДОБРИЧ