Не смятам, че сме на прага на Студена война. Това каза преподавателят по международни отношения в университета „Джордж Вашингтон" проф. Теодор Христов в интервю за предаването „Събота 150".
Според него на първо място геополитическото положние в Европа е доста различно в момента от това, което беше през втората половина на XX век, но нека припомним.
ЕС се разрастна и достигна до самите граници на Русия. Същевременно и НАТО се разрастна, обясни Христов.
Това, което виждаме между Русия и Запада, не е Студена война, защото това не е борба на идеология, както беше навремето. Преподавателят обяснява, че не става дума за сблъсък на цивилизации. Това е една борба за превземане на повече власт от страна на Путин.
Също така това не е борба на Запада срещу Изтока. Това е Русия срещу всички останали. "Същевременно имаме много голямо захлаждане в отношенията на Русия срещу Запада и не трябва да го използваме като начин, по който да подпомагаме тази самоизолация на Русия, а трябва да работим за едно по-дълбоко сътрудничество", обясни той.
Според проф. Христов е напълно възможно да има рестартиране на отношенията между Русия, ЕС и САЩ. В тази връзка той обяснява: "Дори е необходимо, но не смятам, че това ще стане в краткосрочен план. Русия се намира в дълбока икономическа криза, която ще се задълбочава през следващите няколко месеца, ако не и години, но смятам, че е необходимо да се постигне едно рестартиране на отношенията. Същевременно и Западът има много причини поради които трябва не да подпомага Русия в нейната самоизолация, а даде причини поради които Русия да съртудничи със Запада, така че намирам отношенията не само като вина на Русия, но и същевременно трябва да има желание от страна на Запада за сътрудничество".
Ръководителят на отдела за европейска сигурност в Института за Европа към Руската академия на науките Дмитрий Данилов смята, че сегашните отношенията между Русия и САЩ могат да се определят като кризисни.
Той обясни: "Работата е там, че обявеното преди повече от 5 години презареждане в отношенията между двете страни като основно политическо направление във взаимодействието така и не донесе желаните резултати. И сега при липсата на сериозни практически последици от т.нр презареждане, дневният ред в нашите отношения се сведе до негативната област, там, където съществуват разногласия и сблъсък на интереси".