След седмица на страсти е добре разговорът за „Южен поток" да се води на ниво детайли. Емоциите трябва да се оставят на втори-трети план, а напред да излезе прецизен икономически анализ - какво губи България и какво печели. Това каза в интервю за БНТ вицепремиерът Томислав Дончев и подчерта, че в момента се подготвя зрял безпристрастен икономически анализ.
Според него проектът би могъл да носи икономически ползи за страната ни. По думите му, в самия процес на изграждане ще бъдат осигурени работни места - строителството може да остави пари у нас. Освен преките ползи, свързани със самия инвестиционен процес, България би могла да има печалба, но само при определени показатели - например пълна запълняемост на тръбата. Томислав Дончев подчерта, че значима печалба може да се чака след две десетилетия.
Вицепремиерът подчерта, че България не може да води сепаративни преговори. Той изтъкна, че преговорите трябва да се водят между Русия и Европа. Утре Томислав Дончев ще участва на среща на енергийните министри и ще постави въпроса. Редно е да си дадем сметка, че една ключова държава членка, каквато сме, не може да бъде оставена да претърпява със собствен ресурс всички щети и загуби от реализацията на проекта.
Политическата подкрепа по темата е важна. Европейските пари е важно да се управляват правилно, коментира вицепремиерът. Половината е в изпълнението на процедурите, другата половина е доверието, смята той и заяви, че „опитът на България да вкара „Южен поток" през задната врата е създал недоверие.
На въпрос за европейските средства, вицепремиерът изтъкна, че до момента са възстановени средствата от „Околна среда" от 2013 г. - 400 млн. Надяваме се нещо да получим по програмата и за 2014 г. Следващата седмица очакваме програма „Регионално развитие" също да бъде отворена. След разблокирането на плащанията се подават искания за плащане към ЕК. Двете програми в най-лошия период бяха задлъжнели с 1.5 млрд., дори 1.8 млрд. евро, подчерта Дончев.
Източник:News.bg