ФУТБОЛ: 60 години от първото класиране на „Добруджа“ в А група (ВИДЕО)

29.07.2022 г. 09:56:33 ч.
/
Днес се навършват 60 години от първото класиране на „Добруджа“ в А група. На 29 юли 1962 г. е постигната историческа победа с 4:3 срещу „Септември“ (София) на квалификационен турнир в Пловдив.

Първото влизане на „Добруджа“ за А група става факт през лятото на 1962 г. С цел увеличаване на отборите в елита от 14 на 16, от 21 до 29 юли в Пловдив се провежда квалификация между последните в А група – „Марек“ и „Миньор“ (Перник), и третия и четвъртия в Б група – „Добруджа“ и „Септември“ (София). След загуба от „Марек“ с 1:3 и победа срещу „Миньор“ с 3:2, мачът срещу „Септември“ се оказва решаващ и за двата отбора. „Добруджа“ се нуждае единствено от победи и печели драматично. Мачът преминава през множество обрати. „Добруджа“ на два пъти повежда с голове на Инджев и Енчев, но на почивката столичани водят с 3:2. През втората част два гола на Иван Цонев оформят обрата – 4:3 за „Добруджа“. Отборът отпътува от Пловдив на следващия ден, а късно вечерта е посрещнат от стотици ентусиазирани фенове в Толбухин.

Макар и първото влизане в А група да е само за един сезон, в него са записани много престижни резултати, като победа над ЦСКА в София с 1:0 и две равенства с „Левски“ – 0:0 като домакин и като гост.

„Добруджа“ има общо 14 сезона в А група в своята история, като 9 от тях са поредни в най-успешния период на клуба през 90-те години.

Вижте във видеото спомените на капитана Паскал Киров от победата срещу „Септември“ и посрещането на отбора в Добрич.

Още по темата може да прочетете на спортната страница на новия брой на вестник "ГЛАС" в понеделник.