Начало >Добруджа >Общество

Галин Георгиев: Захаросването е гарант за добро качество на меда (ВИДЕО)

На 8 юли Православната църква почита Св. вмчк. Прокопий, който в народните представи е покровител на пчеларите
08.07.2025 г. 15:53:49 ч.
/
Галин Георгиев: Захаросването е гарант за добро качество на меда (ВИДЕО)
„Най-добрият вариант да се гарантира качеството на меда, е той да бъде захаросан.”, сподели за медийна група „Добруджа” Галин Георгиев – пчелар с дългогодишен опит. Разговаряме с него по повод 8 юли, когато Православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий. В народните представи светецът е покровител на пчеларите.
 
Георгиев посъветва хората да търсят пчелари, за да се сдобият с истински мед: „Там се гарантира, че медът е истински, че е добиван от местния район, от местната растителност.”.
 
Пчеларят добави как може да бъде различаван истинският от фалшивия мед. В бурканите, които не са от пчелари, се съдържат захарни комбинации. Те нямат полезни свойства, ензими. „С напредване на технологията  и търсенето на декристализирал мед става все по трудно да ги различим.”, отбеляза пчеларят.  По думите му фалшивият мед представлява захарни сиропи, които са разрешени за употреба единствено в преработвателни предприятия,  а проблемът е липсата на контрол .
 
„След като излезе от рамката на пчелите, той се захаросва по естествен начин. Всички негови полезни качества се запазват. Всеки, който реши да го консумира, вкусва от първа ръка богатствата на природата.”, заяви Георгиев.
 
Истинският мед не бива да бъде използван само като лекарство. Многобройни са ползите. Всички ензими и аминокиселини помагат на организма да бъде по-силен. Медът няма срок на годност. В домашни условия трябва се съхранява на температура до 24 градуса. Полезните свойства се губят, когато се нагрее до 39-40 градуса.
 
„Побеляването при захаросаният мед се определя  от частици восък и полен, които излизат на повърхността, когато медът е напълнен директно от центрофуга. Така трябва да изглежда той.”, обясни Георгиев.
 
„Тази година тръгна много трудно, имахме и студена пролет. Повечето дръвчета не цъфтнаха. Първата главна паша – акацията, също я нямаше. Последната ни надежда е слънчогледът, но липсата на влага не вещае добро. Трябва да се постараем за добро зазимяване.”, каза пчеларят.

Репортаж на Кристиян Иванов и Михаил Михов

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
От 8 август всички цени в търговската мрежа ще бъдат и в лева, и в евро
От 8 август всички цени в търговската мрежа ще бъдат и в лева, и в евро
През лятото алергиите се усещат по-силно (ВИДЕО)
През лятото алергиите се усещат по-силно (ВИДЕО)
Времето на 9 юли
Времето на 9 юли
Исторически момент: България вече е член на еврозоната
Исторически момент: България вече е член на еврозоната



Яндекс.Метрика