Горанов за втората пенсия: Може да се наложи децата да доплащат пенсиите на родителите

25.04.2016 г. 15:11:49 ч.
/
Горанов за втората пенсия: Може да се наложи децата да доплащат пенсиите на родителите
"Ако не се промени сега законът, може да се стигне до ситуация, в която пенсионер е изчерпал натрупаните средства по индивидуалната си партида и тогава ще трябва неговите синове и дъщери да му плащат пенсията". Това каза пред медиите министърът на финансите Владислав Горанов, цитиран от БТА, помолен да коментира предложените в петък от ведомството промени в Кодекса за социално осигуряване, които се отнасят до частните пенсионни фондове. 
С промените финансовият министър Владислав Горанов предлага всички средства да отиват в общ пул, вместо по индивидуална партида, а наследяването на натрупаните суми се премахва. Промените засягат правата на 3.5 млн. души - родените след 31 декември 1959 г., които задължително внасят 5% от заплатата си в частен фонд през последните 16 г. и са натрупали по личните си сметки в тях общо 7.7 млрд. лв.
Министърът отбеляза, че е трудно да се уцели моментът, в който индивидуалната партида на даден пенсионер от втория стълб бъде изчерпана и може да се окаже, че средства по индивидуалната му партида са изчерпани в рамките на живота му, докато е пенсионер. Това, по думите му, поражда въпроса откъде да се осигури този ресурс, който не е по неговата индивидуална партида. Според министъра средствата може да се осигурят чрез създаването на допълнителни резерви в пенсионните фондове, които са за сметка на вноските.
Горанов уточни, че предложенията за законови промени са част от обща стратегия и сега тече обществено обсъждане. Каквато теза надделее, тя ще намери отражение в окончателния вариант на измененията, коментира министърът преди участието си в национална дискусия за българската икономика.
По-рано днес в становище Българската стопанска камара настоя законодатели промени да се правят едва след като минат стрес тестовете на пенсионните фондове, за да се види какво е състоянието им. Тя настоя да се удължи триседмичният срок за общественото обсъждане, който в голямата си част съвпада с празнични дни.
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
Тримата апелативни съдии по делото на Благомир Коцев си направиха отвод
Тримата апелативни съдии по делото на Благомир Коцев си направиха отвод
България отчита най-висок в ЕС ръст на разходите за труд
България отчита най-висок в ЕС ръст на разходите за труд
Росен Желязков: Безводието се дължи и на климатични фактори, и на лошо управление на водния ресурс
Росен Желязков: Безводието се дължи и на климатични фактори, и на лошо управление на водния ресурс
Един човек е загинал, а 24-ма са пострадали при катастрофи в страната за изминалото денонощие
Един човек е загинал, а 24-ма са пострадали при катастрофи в страната за изминалото денонощие



Яндекс.Метрика