Горбачов: САЩ и ЕС да размразят отношенията с Русия

10.12.2014 г. 11:47:00 ч.
/ ИА Добруджа
Горбачов: САЩ и ЕС да размразят отношенията с Русия
Последният съветски лидер Михаил Горбачов призова САЩ и ЕС да "размразят" отношенията с Москва въпреки напрежението заради Украйна.
83-годишният Горбачов отбелязва в статия, публикувана в ежедневника "Российская Газета", че украинската криза е станала причина Западът не само да наложи санкции на Русия, а също и да прекрати сътрудничеството по глобални проблеми от контратероризма до климатичните промени и епидемиите със заболявания.
"Трябва спешно да размразим отношенията. Предлагам лидерите на Русия и САЩ да помислят за провеждането на среща по широк дневен ред без предварителни условия... Подобна среща трябва да бъде подготвена и между Русия и ЕС", заяви Горбачов.
Русия и САЩ "носят специална отговорност. Когато се откажат от нея, последиците за света са ужасни", допълни той. И двете страни трябва да отстъпят от идеологическите си позиции. "Не трябва да се страхуваме, че някой ще "изгуби авторитет" или че някой ще спечели пропагандна победа. Всичко това трябва да е част от миналото. Трябва да мислим за бъдещето", счита Горбачов.
Той предупреди, че настоящите международни усилия за разрешаване на украинската криза са "неравни с опасността, която застрашава всички ни". Според него "и двете страни в украинския конфликт нарушават примирието, и двете страни са виновни за използването на особено опасни видове оръжие и за нарушаване на човешките права. Война до победен край е невъзможна. Време е да я спрем!", каза Горбачов.
Той допълни, че преговорите за прекратяване на конфликта трябва да се основават на мирното споразумение в Минск през септември, въпреки че то не успя да спре боевете. Горбачов подкрепи анексирането на Крим от Русия, като заяви през март, че Русия е била права да поправи историческа грешка на СССР с предоставянето му на Украйна и че "то трябва да бъде приветствано, а не да се налагат санкции заради него". /АФП

Източник:БГНЕС

Коментирайте
Подобни новини
Изгледите за нов кръг иранско-американски преговори са несигурни в навечерието на изтичането на срока на примирието
Изгледите за нов кръг иранско-американски преговори са несигурни в навечерието на изтичането на срока на примирието
Урсула фон дер Лайен поздрави Радев за изборната победа
Урсула фон дер Лайен поздрави Радев за изборната победа
Коалицията на Румен Радев печели изборите и в чужбина с 38%
Коалицията на Румен Радев печели изборите и в чужбина с 38%
Западните медии за изборите в България
Западните медии за изборите в България



Яндекс.Метрика