Гръцките банки се нуждаят от нови €14.4 млрд. за стабилизиране

31.10.2015 г. 13:46:40 ч.
/
Гръцките банки се нуждаят от нови €14.4 млрд. за стабилизиране
Четирите водещи банки на Гърция се нуждаят от набиране на още 14.4 милиарда евро капитал, за да бъдат стабилизирани. Това според агенция "Блумбърг" е заключението на Европейската централна банка след оценка на състоянието им и подлагането им на т.нар. стрес тест.

Съобщението на ЕЦБ от събота показва, че допълнителни 9.2 млрд. евро ще са нужни съгласно оценката на качеството активите National Bank of Greece SA, Piraeus Bank SA, Eurobank Ergasias SA и Alpha Bank AE

Стрес тестовете определят нужда от още 4.4 млрд. евро при базов сценарий за развитие на икономиката и недостиг от 14.4 млрд. евро при симулиране на криза.

До 6 ноември, петък, четирите банки трябва да представят на ЕЦБ плановете си за рекапитализиране с цел създаване на "буфери" срещу бъдещ макроикономически шок.

Стабилизирането на банковата система е първата мярка за рестартиране на икономиката, намираща се в състояние на рецесия и контрол над достъпа и движението на капитали.

Днес вечерта парламентът трябва да гласува внесен от правителството проектозакон, съгласно който банките ще поискат първо от акционерите и облигационерите си доброволно да помогнат за запълване на установения недостиг и чак след това ще могат да се обърнат към специалния фонд от 25 млрд. евро, договорен от премиера Алексис Ципрас с международните кредитори.

Националният фонд за финансова стабилност, известен като  HFSF, ще може да запълва дефицита на всяка банка с комбинация от нови акции или дългови облигации, но тези акции ще предоставят и пълни права за гласуване в органите на банката. И в момента HFSF контролира мажоритарни пакети във всички гръцки банки с изключение на Eurobank, където дялът е 35.4%.

Това ще бъде третото поред спасяване на гръцките банки от избухването на кризата през 2010г. То трябва да приключи до края на годината, защото от началото на 2016 г. влизат в сила нови правила в еврозоната, съгласно които цената за слабостите на банките се плаща първо от акционерите и притежателите на издаван от тях дълг.
Снимка:cdn.turner.com
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
В България за година са отчетени над 100 смъртни случая след употреба на фентанил
В България за година са отчетени над 100 смъртни случая след употреба на фентанил
Унгарските депутати си намалиха заплатите с 40%, ще вземат 3690 евро
Унгарските депутати си намалиха заплатите с 40%, ще вземат 3690 евро
Продължава издирването на оцелели след силния трус във Филипините
Продължава издирването на оцелели след силния трус във Филипините
Нов регламент за защита на европейския пазар на стомана
Нов регламент за защита на европейския пазар на стомана



Яндекс.Метрика