Гърците тепърва ще отрезвяват, убеден Симеон Дянков

06.07.2015 г. 10:07:00 ч.
/
Гърците тепърва ще отрезвяват, убеден Симеон Дянков
Банките в Гърция няма да отворят до края на тази седмица. До тогава няма да има и подписано споразумение. Това прогнозира бившият министър на финансите в кабинета „Борисов 1" Симеон Дянков в ефира на БТВ с поглед към случващото се в южната ни съседка. 
Все пак обаче в дългосрочен план Дянков отсече, че „Гърция ще остане в Европейския съюз, ще остане в еврозоната". Според ексминистъра на финансите нито гърците, нито еврозоната искат да се стигне до сценарий, при който Гърция изоставя еврото, а сама Европа не е заинтересоwaна от това. До оставането на гърците обаче има още доста политически ходове от страна на премиера Алексис Ципрас, убеден е Дянков.   Аз очаквам в следващите няколко дни той дори да обяви нови избори, като така ще спечели още време", предположи финансистът. 
В коментар на вчерашния референдум в южната ни съседка, на който 60 на сто от гърците казаха „Не" на споразумение с еврозоната, Симеон Дянков изтъкна: „Няма смелост в това да гласуваш нещо, с което казваш „не", но не знаеш на какво казваш „не".
„Нищо не се променя с този референдум, освен, че позициите са още по-изострени", обясни още той. Дянков е сигурен, че отрезвяването на гърците ще е след утре. „Следващ ход няма. Сближаване няма", констатира бившият финансов министър и поясни, че референдумът няма никаква стойност в преговорите с еврозоната. „Европа не мисля, че ще се съобрази с референдума", предположи Дянков. Ползите от допитването на народа все пак са печелене на време. „Премиерът може да отиде в Брюксел и да каже - не съм само аз и моето правителство, но и моят народ е зад мен", предположи финансистът. За момент той влезе и в кожата на финансовия министър на Гърция и си представи: „Ако бях министър на финансите на Гърция, бих показвал без толкова емоции и обиди, данните на Международния валутен фонд (МВФ) - ако това направите, такъв ще бъде растежа. А той никога не е бил такъв". „България е в далеч по-добро финансово състояние от Гърция", гордо заяви Симеон Дянков. Според него дори икономиката ни няма да се разтресе от гръцката гриза.
Снимка:images.ibox.bg
Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
Министър Петрова: До два месеца очакваме резултат от преговорите с "Боташ"
Министър Петрова: До два месеца очакваме резултат от преговорите с "Боташ"
Делян Добрев напуска парламента. Отново
Делян Добрев напуска парламента. Отново
Допълнителни места във влаковете през летния сезон
Допълнителни места във влаковете през летния сезон
Внимание! Риск от пожари
Внимание! Риск от пожари



Яндекс.Метрика