Начало >Добруджа >Общество

Илия Илиев: Българското кино - недостатъчно финансиране и малко на брой качествени филми (АУДИО)

13.01.2023 г. 12:01:03 ч.
/
Илия Илиев: Българското кино - недостатъчно финансиране и малко на брой качествени филми (АУДИО)
"φ1.618" - първият пълнометражен филм на Теодор Ушев, е последната българска кинолента, показана в салона на кино клуб „Икар“ в Добрич. Прожекциите бяха през есента на 2022 г. и, за съжаление, въпреки, че беше интересна история, в залата имаше много малко хора. Това каза за медийна група „Добруджа“ Илия Илиев – собственик на кино „Икар“ по повод отбелязвания днес Ден на българското кино.

А българският филм, на чиито прожекции в Добрич е имало най-много зрители, е кинолентата за Христо Ботев, която бе представена наскоро и на малкия телевизионен екран и предизвика много негативни реакции. Макар и да не е шедьовър, кинолентата се възползва от инерцията, която бяха набрали БГ филмите в периода преди ковид-пандемията и постигна добри резултати в киносалоните, обясни собственикът на кино „Икар“.

В последните две години няма развитие и всеки от екипите, които правят български филми, правят опити да се спасяват поединично. Добро кино се прави с добра история и много средства, а за  българското кино няма достатъчно средства и затова няма и много качествени филми. Така се оказа, че нови заглавия има, но нито един български филм не успява да предизвика голям интерес и съответно не носи добър финансов резултат, отчита Илиев.

През последната година едва около 5% от филмите, които имат прожекции в кино „Икар“ са български за разлика от период от преди 3 - 4 години, когато имаше някакво раздвижване и годишно се правиха по 5 – 6 филма и някои заглавия действително привлякоха зрители.

Киното, за разлика от други сценични изкуства, не се дотира, а нашите разходи за последните 2 години с 35-40%. Затова, за да покажем на голям екран един български филм, трябва да имаме и друга кинолента, която да предизвиква достатъчно голям интерес, за да компенсира финансово прожекциите на българския, добави Илия Илиев. Хората искат да гледат български филми, но слабите заглавия разколебават потенциалния зрител, категоричен е той.

Днес е празник на българското кино, тъй като на 13 януари през 1915 г. в столичното кино „Модерен театър“ се е състояла премиерата на първия български игрален филм „Българан е галант“ с режисьор Васил Гендов. В немия черно-бял филм, разказващ за любовните неволи на бонвивана Българан, Васил Гендов е също сценарист и изпълнител на главната роля. Самият филм не е съхранен на лента до наши дни. Смята се, че е изгубен през 40-те години на XX век. Останали са едва 1-2 кадъра от него.

Аудио:


Коментирайте
Подобни новини
Ученик от ЕГ „Гео Милев“ – Добрич с призово място на национално състезание по английски език
Ученик от ЕГ „Гео Милев“ – Добрич с призово място на национално състезание по английски език
Времето на 7 май
Времето на 7 май
Формация „LiberVox“ поднесе музикален поздрав на Гергьовден в храм "Света Троица"
Формация „LiberVox“ поднесе музикален поздрав на Гергьовден в храм "Света Троица"
Рая Петева с първа авторска песен, създадена за нея от Калинка Вълчева (ВИДЕО)
Рая Петева с първа авторска песен, създадена за нея от Калинка Вълчева (ВИДЕО)



Яндекс.Метрика