Начало >Добруджа >Общество

Йорданка Костадинова: Съвсем реален е шансът за скоростен път до Варна, трябва да сме упорити и настоятелни (ВИДЕО)

13.12.2023 г. 17:11:51 ч.
/
Йорданка Костадинова: Съвсем реален е шансът за скоростен път до Варна, трябва да сме упорити и настоятелни (ВИДЕО)
Съвсем реален е шансът за осъществяването на плана за създаването на скоростен път Силистра-Добрич-Варна и до този шанс се стигна след провеждането на много срещи и продължителна комуникация с Агенция „Пътна инфраструктура“, както и с МРРБ, каза в студиото на медийна група „Добруджа“ областният управител на Добрич Йорданка Костадинова.
Припомняме, че миналата седмица стана ясно, че сред планираните проекти и заложени средства в проектобюджета на АПИ е и скоростен път Силистра-Добрич-Варна.
Йорданка Костадинова обясни, че първата й работа като областен управител е била да се запознае с проблемите, за които не са намирани решения в продължение на години. За целта са проведени срещи и с всички кметове на общини. Така по отношение на проблемите по пътната инфраструктура в списъка попадат и Малиновото кръстовище, пътят Добрич – Албена, както и пътя до ГКПП Кардам. На база на тази информация бе и контакта ми с АПИ, а от там пък ми бе съобщено, че досега проект за пътя Добрич – Варна дори не е бил входиран, заяви Костадинова. В бърз порядък се задействахме и входирахме проекти и за четирите проблемни зони от пътната инфраструктура в областта, добави тя.
Пътят Добрич – Варна винаги е бил дъвка за политиците по време на избори. Затова подхождам с внимание по темата, защото е нещо повтаряно многократно, а до резултат така и не се е стигало. Това наистина е болна тема за добричлии, отчита областният управител и добави, че от тук-нататък трябва да сме настоятелни и да напомняме за себе си, за да се случат нещата.
Вече е извършена оценка на въздействието на пътната безопасност в участък около 40 км. от пътя Добрич-Варна. Това е и трасето, по което ще се работи. Препоръката на одитния екип е за уширяване на пътя, т. с. създаването на скоростен път. Това включва две пътни платна с по две активни ленти за движение във всяка посока, с максимална позволена скорост на движение 120 км/ч., а това ще съкрати времето за пътуване между двата града. Разликата от магистралата е, че няма аварийни ленти, но на определени места ще има аварийни площадки, уточни областния управител и добави, че все още не може да се говори за размера на финансиране на проекта.  Според нея до реални дейности ще се стигне след около година и половина.
Тя коментира и други предизвикателства, пред които се е изправила в периода от няколко месеца, откакто е на поста областен управител на Добрич – усложнената метеорологична обстановка в два последователни уикенда през месец ноември, както и възникналите огнища на птичи грип в птицевъдни обекти в областта.
За мен бе голямо предизвикателство да стана областен управител на Добрич. От една страна искам да бъда полезна на обществото, но от друга страна е законовата рамка, с която се съобразявам и това ме ограничава.  Хората искат всичко да се случва на момента. И аз искам да видя резултата от работата си бързо, но това не винаги става така. Освен това, доброто желание да бъдем полезни, не винаги е част от правомощията на един областен управител. Така Йорданка Костадинова коментира разминаването, което се получава между очакванията на хората и реалните възможности на ръководената от нея институция.
2023 г. бе едно предизвикателство за мен и мисля, че успях да устоя, отчете тя. А за 2024 г. областния управител на Добрич пожелава както на себе си, така и на всички жители на област Добрич здраве и късмет.


Интервю на Галина Бозукова и Стефан Калев

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Фолклорна среща в Младежки център – Добрич отново събира танцови състави от страната (ВИДЕО)
Фолклорна среща в Младежки център – Добрич отново събира танцови състави от страната (ВИДЕО)
Прогноза за времето в петък
Прогноза за времето в петък
Продължава приема на заявления за обучение на безработни лица по различни проекти
Продължава приема на заявления за обучение на безработни лица по различни проекти
4,22% е нивото на безработица през юли в област Добрич
4,22% е нивото на безработица през юли в област Добрич



Яндекс.Метрика