Начало >Добруджа >Култура

Изложба "Проекти на банкноти" на студенти от НХА гостува на добричката галерия

11.03.2024 г. 10:13:37 ч.
/
Изложба "Проекти на банкноти" на студенти от НХА гостува на добричката галерия
На 14 март (четвъртък) от 17:30 ч. Художествена галерия – Добрич представя изложба на студентски проекти на банкноти от Националната художествена академия, създадени през периода 2012–2023 г. като учебни задачи по дисциплината „Визуална комуникация“. Куратори на изложбата са преподавателите доц. д-р Стоян Дечев и доц. д-р Ненко Атанасов. 
 
„Една обикновена бележка (nota), написана върху маса (banca), е станала изкуство, наречено бонистика или нотафилия. Това е фокусът на настоящата изложба, която представя проекти на банкноти. Те са проектирани като учебна задача от студенти в бакалавърската програма на катедра „Плакат и визуална комуникация“ в НХА – София. Предвид изключителната сложност на задачата, проектите съдържат най-основните технически изисквания, функционални параметри и графични стандарти за съвременната банкнота. Следвайки разбирането, че всеки креативен процес трябва да започва с полет на творческата фантазия, а не да следва технико-технологичните ограничения, на студентите е дадена свобода за избор на сюжет и неговата графична интерпретация. Не са изключени както добрите традиции, така и екстравагантните хрумвания. Това е привилегията, която е свързана с модерното схващане за методиката в художественото образование и която култивира авангардната роля на творческото въображение в социалната практика, предизвикващо развитието на медиите, необходими за неговата реализация.“ /доц. д-р Стоян Д. Дечев/
 
Изложбата e част от сътрудничеството между УниКредит Студио и Национална художествена академия в общата им цел да подкрепят и насърчават талантливи млади творци.

Коментирайте
Подобни новини
Мила Чеварганова  един от гласовете  на "Зонели" ви кани на концерт (ЧУЙТЕ)
Мила Чеварганова един от гласовете на "Зонели" ви кани на концерт (ЧУЙТЕ)
Традицията продължава: Добрич отбелязва Международния ден на джаза с концерт (ВИДЕО)
Традицията продължава: Добрич отбелязва Международния ден на джаза с концерт (ВИДЕО)
Атанаска Георгиева  представя втората си поетична книга на 7 май в галерията
Атанаска Георгиева представя втората си поетична книга на 7 май в галерията
Стефани Христова и Арман Али за подкаст формата като мост между млади и възрастни (ВИДЕО)
Стефани Христова и Арман Али за подкаст формата като мост между млади и възрастни (ВИДЕО)



Яндекс.Метрика