Изминалият юли – най-топлият месец на Земята

16.08.2016 г. 13:40:42 ч.
/
Изминалият юли – най-топлият месец на Земята
Тазгодишният юли е бил най-топлият месец на Земята, откакто се води статистика, съобщи Асошиейтед прес, позовавайки се на данни на НАСА. Дори след отслабването на явлението Ел Ниньо, което подсили ефекта от причиненото от човека затопляне, юли подобри температурните рекорди в света.
Специалисти на НАСА изчислиха, че юли 2016 г. е бил с 1,51 градуса Фаренхайт (0,84 градуса Целзий) по-топъл от средните стойности за периода от 1950 до 1980 г. Температурата е несъмнено по-висока, отколкото през предишните най-топли месеци - с около 0,18 градуса повече от досегашните рекорди от юли 2011 г. и юли 2015 г, чиито стойности са съвсем близки.
Най-топлите известни месеци според данните на НАСА са юли 2016 г., юли 2011 г., юли 2015 г., юли 2009 г. и август 2014 г.. От тях само юли 2015 г. е съвпадал с Ел Ниньо. Данни за глобалната температура се събират от 1880 г.
Това е десетият пореден горещ месец.
Американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата, което изчислява температурите малко по-различно, ще обяви данните си за юли утре. Според него температурните рекорди до юни са подобрени през 14 последователни месеца.
Новият температурен рекорд, както и всички предишни, са ясен признак, че планетата се затопля, каза Гавин Шмид, директор на космическия институт "Годард" и главен климатолог на НАСА.
Снимка:ktbs.images.worldnow.com
Източник:Dnes.bg

Коментирайте
Подобни новини
Белгия спира част от влаковете заради очаквани рекордни горещини
Белгия спира част от влаковете заради очаквани рекордни горещини
Британският премиер подаде оставка
Британският премиер подаде оставка
Две трети от европейците биха подкрепили връщането на Великобритания в ЕС
Две трети от европейците биха подкрепили връщането на Великобритания в ЕС
Зеленски предупреди за нови масирани руски удари
Зеленски предупреди за нови масирани руски удари



Яндекс.Метрика