Жители на села край АЕЦ "Фукушима" се завръщат по домовете си

14.06.2016 г. 13:59:17 ч.
/
Жители на села край АЕЦ "Фукушима" се завръщат по домовете си
5 години след инцидента в АЕЦ "Фукушима", управляващите вдигнаха частично режима за евакуация в село Кацурао, предаде БНТ.
Високите нива на радиация принудиха повече от 1400 души там да напуснат своите домове. Днес, част от тях избират да се върнат обратно.
11 март 2011 година - унищожително земетресение със сила 9 по Рихтер разтърси Япония. Последваха 10-метрови вълни цунами, които заляха 500-километровото крайбрежие. Залята бе и ядрената централа "Фукушима", а реакторите й бяха частично разтопени.
Трусът отне живота на над 18 500 души, а съдбата на повече от 5000 остава неизвестна и до днес. Живеещите в близост до централата 160 000 души бяха евакуирани.
Пет години след трагедията японското правителство позволи на част от семействата от Кацурaо да се върнат по домовете си. Не всички обаче са готови да го направят заради страха от радиация. Ден след вдигането на забраната само 126 души или 10% от населението са съгласни да останат за постоянно.
Проблемите не свършват с радиационното замърсяване. Здравните институции и магазините в селото все още не са отворили врати, което допълнително затруднява живота там.
Източник:Добруджа ТВ

Коментирайте
Подобни новини
След трусовете във Венецуела: Измеренията на човешката трагедия и хуманитарната криза
След трусовете във Венецуела: Измеренията на човешката трагедия и хуманитарната криза
Ново силно земетресение разтърси северното крайбрежие на Венецуела
Ново силно земетресение разтърси северното крайбрежие на Венецуела
Извънредно положение в Крим заради недостиг на гориво и хранителни продукти
Извънредно положение в Крим заради недостиг на гориво и хранителни продукти
НАТО ще отговори на всеки "глупав ход": Рюте направи ясно изявление към Путин
НАТО ще отговори на всеки "глупав ход": Рюте направи ясно изявление към Путин



Яндекс.Метрика