КАРАТЕ: Уникално постижение на Давид Николов – Световен шампион и на ката, и на кумите (ВИДЕО)

27.09.2022 г. 14:59:16 ч.
/
Шест медала  - три златни и три бронзови, завоюваха състезателите на КК „Самурай“ от Шестото световно първенство по карате, стил годжу-рю, в град Фолиньо, Италия. На шампионата участваха 24 държави с над 900 състезатели. "Самурай" се представи с 9 каратеки, като петима от тях се наредиха сред призьорите.

Дея Иванова, на ката при момичетата на възраст 10 - 11 години, и Давид Николов вече с гордост могат да се наричат Световни шампиони.

Уникално е постижението на Давид, който е единственият участник на първенството, спечелил злато и на ката, и на кумите. Подобно постижение е много рядко срещано в този спорт. Давид Николов първо стана шампион на ката, момчета индивидуално, 12-13 години, а след това и на кумите в категория до 45 кг.

Другият шампион на „Самурай“ Дея Иванова спечели финала на ката категорично с 5:0.

Бронзови медали спечелиха Пеньо Пенев - ката мъже индивидуално, Стивън Стоянов - 16 г., кумите до 63 кг. и Тулчан Мехмед - кумите до 55 кг.
Успех за добричкото карате са и петите места на Петър Йорданов - 12-13 г., кумите до 40 кг. и на отбора ката мъже в състав Пеньо Пенев, Иван Кръстев и Тулчан Мехмед. Седми места в дисциплина ката записаха Тулчан Мехмед - 16-17 години и Радослава Василева - 12-13 г.

Друг възпитаник на "Самурай", който вече се състезава за Германия, където живее от 5 години - Алекс Антонов, завоюва трето място в дисциплината ката до 21 години.

„Конкуренцията беше много голяма. Във всяка категория имаше поне по 25-30 участници. Смятам, че постигнахме много добро класиране. Надявам се това да даде на състезателите стимул за успешно и бързо израстване в нашия спорт“, сподели сенсей Димитър Христов – президент и главен треньор на КК „Самурай“.

Към момента подготовката на самураите е насочена основно към Купа България, като този турнир ще се проведе в началото на ноември във Велико Търново. До края на годината предстоят участия и на състезания в България и в Букурещ.