Начало >Добруджа >Регионални

Кметът на община Каварна: С финансова дисциплина се справихме с всички предизвикателства на трудната 2020 г. (ВИДЕО)

09.12.2020 г. 11:12:44 ч.
/
Кметът на община Каварна: С финансова дисциплина се справихме с всички предизвикателства на трудната 2020 г. (ВИДЕО)
2020 г. бе трудна за община Каварна на фона на обстановката в целия свят, на фона на пандемията, отчете кметът на крайморската община Елена Балтаджиева. Тя обясни, че по принцип е оптимист, но държи да благодари на всички жители, на всички граждани, които са помогнали на общината в трудните моменти през изминалите месеци. „Трябва да призная, че без тяхната подкрепа нямаше да се справим,“ заяви Балтаджиева.
В оценката на свършеното през 2020 г. в община Каварна според кмета надделяват плюсовете, положителните неща. „Знаете, че победителите не ги съдят. За мен е важно какво е трябвало да бъде свършено и кое вече е факт. Тоест добрите резултатите винаги са в полза и плюсовете, които трябва да отчетем за годината, са безспорни. Справихме се с всички предизвикателства на 2020-а“, добави Елена Балтаджиева.
На този етап Община Каварна е първенец в област Добрич по събираемост на приходите. Събрани са 78% от местните данъци и такси. „Трябва да споменем, че Община Каварна беше оставена от предишното управление на минус 3,5 млн. лв., за да стане ясно действителното финансово състояние на общината“, обясни кметът. Над 30% от всички задължения са погасени. От 1,5 млн. лв. са останали просрочени задължения от 990 000 лв. Предстои още разплащане на средства в размер на 165 000 лв. в областта на патронажната грижа и културата, където има стари задължения още от периода 2016 – 2018 г., уточни тя.
„Към настоящия момент нямаме задължения за преработка или превоз на отпадъци, за ел. енергия, вода или газ, а това за мен е много добър показател за работата на Община Каварна през годината. Смятам, че вървим в много добра посока. Съвкупността от тежкото финансово наследство и пандемията превърнаха управлението в една нелека задача, но се справихме“, заяви още Балтаджиева. Тя поясни, че от Ковид-19 е имало негативно влияние върху туризма и бизнеса като цяло. Сушата от друга страна е нанесла сериозни щети на земеделския сектор. Затова са претърпени загуби, които са попречили да се изчисти една по-голяма част от задълженията на Община Каварна.
Не всичко заложено в програмата за капиталови разходи през 2020 г. е осъществено, но са стартирани обществените поръчки и са избрани изпълнители на дейностите. А пък част от дейностите, заложени в капиталовата програма, са реализирани благодарение на дарения.
През годината е завършен проект за пътищата в Каварна, който е финансиран по Програмата за развитие на селските райони. Стартира и проект за рекултивацията на депото, чието начало е дадено още при управлението на Цонко Цонев. Тази година бяха осигурени средствата по ОП „Околна среда“ и вече се работи по рекултивацията на депото, което е успех, каза кметът.
Добри резултати отчита Елена Балтаджиева и в сферата на социалните услуги. Около 6 проекта са в ход. Помислено е за пенсионерите и за младите хора.
Постигнатите резултати са следствие от изключително разумното изразходване на средства и наложената строга финансова дисциплина и това една от най-важните победи за Община Каварна тази година, каза Елена Балтаджиева. Тя добави, че като кмет предизвикателството през 2020 г. е било да се вземат бързи решения в условията на постоянно променяща се обстановка в страната и в частност в Каварна, без да може да се позова на някакъв опит.
 
Репортаж на Галина Бозукова и Стефан Калев

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Представят книга за родовата памет на Шабла в НЧ „Зора 1894“
Представят книга за родовата памет на Шабла в НЧ „Зора 1894“
Община Тервел реализира 69 обществени поръчки за над 14,6 млн. лева през 2025 г.
Община Тервел реализира 69 обществени поръчки за над 14,6 млн. лева през 2025 г.
Кметът на Община Генерал Тошево с отличие от Министерството на отбраната
Кметът на Община Генерал Тошево с отличие от Министерството на отбраната
Калиакра е сред обектите с държавно финансиране за археология през 2026 г.
Калиакра е сред обектите с държавно финансиране за археология през 2026 г.



Яндекс.Метрика