В камарата на представителите на американския конгрес е внесен законопроект, който премахва всички ограничения върху износа на суров петрол, съобщи агенция "Ройтерс". Износът беше забранен през 1975 г., но сега републиканецът Джо Бъртън предлага забраната да бъде отменена, тъй като това ще се отрази благоприятно на икономическия растеж на САЩ. Отменянето на забраната може да доведе до допълнителен спад в цената на петрола, която тази година вече спадна с 40%.
Според Бъртън премахването на ограничението за износ на суров петрол ще представлява "енергиен ренесанс на САЩ, който отговаря на принципите на свободния пазар, и ще позволи по-голяма гъвкавост на външната политика на страната".
Проектозаконът предлага отменянето на член 103 от Закона за енергетиката и съхраняването на енергия и предполага да се въведе забрана федералното правителство да налага каквито и да било ограничения за износ на суров петрол от САЩ в бъдеще.
През 70-те години, след като ОПЕК рязко увеличи цените на петрола на световния пазар, САЩ въвеждат забраната за износ на суров петрол от страната за да предотврати дефицит на вътрешния пазар. През 2014 г. обаче добивът на суровината в страната се увеличи значително, най-вече поради бума на шистовия петрол. Според автора на законопроекта САЩ са получили достъп до огромни запаси от петрол и природен газ и по тази причина е необходимо да бъдат променени законите, приети в условията на дефицит.
Бъртън очаква, че законопроектът ще бъде подкрепен не само от републиканците в Конгреса, но и от представители на демократите. Поправката в закона е внесена на фона на спад в цената на петрола на световно равнище. На 11 декември цената на бенчмарковия сорт Brent достигна 63.68 долара за барел, в сравнение с над 115 долара през юни.
Едновременно с това САЩ се превърнаха в най-големия производител на суров петрол в света. Благодарение на разработването на шистовите залежи добивът през 2014 г. достигна до средно 8.6 милиона барела на ден, а за 2015 г. според прогнозите на Управлението за енергийна информация ще се повиши до 9.3 милиона барела на ден. За сравнение всички страни от петролния картел ОПЕК произвеждат малко над 30 милиона барела на ден.
Още в началото на 2014 г. Brookings Institution предложи на президента Барак Обама да премахне забраната, не само заради изобилието от петрол, което се наблюдава днес, но и заради възможностите, които ще се открият пред петролния сектор. Според анализаторите от Brookings Institution пикът на добива в САЩ ще е през 2020 г., което при запазване на ембаргото ще доведе до пренасищане на вътрешния пазар, което ще свали цената на петрола и петролните деривати, което ще навреди на сектора.
Източник:Dnevnik.bg