Начало >Добруджа >Общество

Костадин Костадинов: Дъждът в Добруджа вече съживи пшеницата, трябва и сняг

15.12.2020 г. 16:41:17 ч.
/
Костадин Костадинов: Дъждът в Добруджа вече съживи пшеницата, трябва и сняг
Всички сме радостни от факта, че от една седмица в Добруджа вали дъжд. Засега дъждът се отразява добре и определено ще има стопанско значение. Това каза за медийна група „Добруджа“ Костадин Костадинов – председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Надявам се през цялата зима през определени периоди да има подобни валежи. Пшениците вече се съживиха, а някои братят. Дано ситуацията се нормализира и от следващата година да нямаме проблемите на 2020-а.
Последиците от лошата стопанска година вече са факт. Това се отразява и е видимо чрез рентите в Добруджа. Както и бе предвидено, в масовия случай те са 30-40 лв. за декар. Има и изключения, чува се за тях. Това са определени кооперации, които се мотивират с решение на Управителния съвет, а рентата е обвързана със заплатата на председателя и т. н., обясни Костадинов. Като цяло няма големи разлики в даваните ренти в района. Може би на места се отразява и отстоянието от пристанището, което се ползва или пък се отчита по-добра продукция, добави той.  
Той допълни, че в допълнение към ниските ренти, се сбъдват и на други негативни прогнози, като лошото финансово състояние на много от колегите и дори фалити в сектора.
Факт е че когато в Добруджа няма добив, то и в цялата страна няма. Ние сме най-големият производител на пшеница.  Същото се отнася и за царевицата и слънчогледа.
Трябва да уточним, че сушата не е от една година. Вече 2-3 поредни години зимите са топли и сухи в Добруджа. След тези дъждове, които ни дават надежда за следващата стопанска година, се надявам и на една хубава дебела снежна покривка. Така голяма част от проблемите на тази година ще отпаднат и няма да са актуални за следващата 2021 г.
През януари догодина следва да се плащат наемите за държавни земи. Това ще се окаже голям проблем за част от колегите. Някой от тях вече са поискали разсрочване, но предстои да видим какво ще се случи. След януари също ще е трудно за земеделския сектор заради пролетната  кампания. Средствата, които се инвестират на декар са около 100 лв. Тези пари за препарати, торове, семена и др. трябва да се осигурят, за да се продължи напред и работата да не спира, каза председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Коментирайте
Подобни новини
Паднали дървета и щети по коли в Добрич след бурята
Паднали дървета и щети по коли в Добрич след бурята
Прогноза за времето в събота
Прогноза за времето в събота
Работна среща между горски, ловни стопанства и ръководството на „Енерго-Про“ – Варна се проведе в Областна управа
Работна среща между горски, ловни стопанства и ръководството на „Енерго-Про“ – Варна се проведе в Областна управа
КК „Албена” посрещна ученици с нисък социален статус от плевенското село Мечка
КК „Албена” посрещна ученици с нисък социален статус от плевенското село Мечка



Яндекс.Метрика