КЗП подгони 6 фирми за бързи кредити

14.12.2015 г. 09:24:24 ч.
/
КЗП подгони 6 фирми за бързи кредити
Комисията за защита на потребителите заведе колективен съдебен иск срещу така наречените "фирми за бързи кредити". Причината - незаконни клаузи в договорите им и нелоялни практики към клиентите.
Проучване, оповестено преди дни показа, че всеки пети българин прибягва до кредит, за да купи коледни подаръци. А и в момента фирмите за бързи кредити усилено "ухажват" клиентите с различни коледни промоции - теглите кредит сега и получавате облекчени условия за определен период или пък участвате в томбола с награди.
Проверка на КЗП сред 44 такива фирми е открила редица незаконни клаузи в договорите им. Половината са ги отстранили, срещу 6 обаче ще се заведе колективен съдебен иск.
От Комисията за защита на потребителите съветват да сте особено внимателни, ако решите заемът да е от фирма за бързи кредити. Проверките им показват, че някои от тях събират такси за услуги, които по закон са безплатни. Или пък изискват предсрочно да се върнат парите, ако не сте платили навреме сметката си за телефон, например.
"Ако имате например проблем с мобилен оператор или спор, то това не бива да рефлектира върху кредита ви, ако редовно си плащате всички погасителни вноски", коментира пред bTV председателят на комисията Димитър Маргаритов.
Дори и да имат основание да искат предсрочно връщане на парите, ви начисляват лихвата за целия период на договора. И още - пропускат да ви информират, че ако не успеете да намерите поръчител, дължите такса понякога дори по-голяма от самия кредит.
От бранша са на мнение, че подобни практики му вредят и съветват хората да внимават какво подписват.

Половината от проверените фирми вече са премахнали незаконните клаузи в договорите си. За 17 сроковете все още не са изтекли. А 6 са отказали да го направят и комисията ще заведе колективен съдебен иск срещу тях.
Снимка:dobrudjabg.com
Източник:Dnes.bg

Коментирайте
Подобни новини
В първия почивен ден: Очаква се засилен трафик в цялата страна
В първия почивен ден: Очаква се засилен трафик в цялата страна
БАБХ хвана над 262 тона опасна храна за месец, сигналите скочиха с почти 70%
БАБХ хвана над 262 тона опасна храна за месец, сигналите скочиха с почти 70%
6 575 151 българи избират 52-то Народно събрание
6 575 151 българи избират 52-то Народно събрание
Министър Найденов отговори на протестиращите от Пътна помощ
Министър Найденов отговори на протестиращите от Пътна помощ



Яндекс.Метрика