Начало >Добруджа >Регионални

Извадиха мина от морето край с. Тюленово

23.01.2023 г. 16:54:16 ч.
/
Извадиха мина от морето край с. Тюленово
За мина, появила се в морето край шабленския бряг, съобщи в интервю за медийна група "Добруджа" областният управител Здравко Здравков. Стана ясно, че днес е подаден сигнал на тел. 112 за забелязана морска мина в морето в района на село Тюленово, поясниха от областна администрация. Веднага сигналът е предаден на дежурния в Областния щаб за сигурност. Съгласно нормативните изисквания за плаващия боеприпас са информирани Военноморски сили /ВМС/ - Варна. Мината е локализирана и се извозва до място, където ще бъде унищожена безопасно, информираха от ВМС.

Ето и информацията от Военноморските сили.

Около 11.30 ч. мината е забелязана на 200 метра от брега срещу село Тюленово.
След извършени изчисления от експерти в Щаба на ВМС (скорост на вятър и морско течение) бе вдигнат дежурният вертолет „Пантер“ от морската вертолетна авиобаза „Чайка. В 14.50 ч. екипажът на вертолета откри мината, предаде координатите и остана в района. Издаден бе НАВИМ (навигационно известие до мореплавателите) за опасността.
Бързоходен катер 213 с военнослужещи от формированието за разузнаване и унищожаване на невзривени бойни припаси с ръководител капитан III ранг Илия Стойчев, извърши преход до мястото. Военните специалисти класифицираха мината като котвена, тип „Ям“, приведена в бойно положение. В 16.45 ч. мината беше унищожена с контролиран взрив от групата водолази-взривчици.

Коментирайте
Подобни новини
Наградиха победителите от Фотоконкурс „Нов европейски Баухаус в Черноморски басейн“ в Генерал Тошево
Наградиха победителите от Фотоконкурс „Нов европейски Баухаус в Черноморски басейн“ в Генерал Тошево
Приключи изпълнението на първия за Община Тервел проект по новата ПРСР
Приключи изпълнението на първия за Община Тервел проект по новата ПРСР
Кметът Соня Георгиева връчи Годишните награди на Община Добричка за 2025 г. (ВИДЕО)
Кметът Соня Георгиева връчи Годишните награди на Община Добричка за 2025 г. (ВИДЕО)
България въвежда за първи път отглеждането на пъстърва в морски садки като част от интегрирана аквакултурна система в рамките на пилотен проект в Черно море
България въвежда за първи път отглеждането на пъстърва в морски садки като част от интегрирана аквакултурна система в рамките на пилотен проект в Черно море



Яндекс.Метрика