Министър Георгиев категоричен: Военен контингент в Украйна – спекулация!

20.02.2025 г. 11:44:48 ч.
/
Министър Георгиев категоричен: Военен контингент в Украйна – спекулация!
Министърът на външните работи Георг Георгиев обяви пред депутатите, че никой никъде и по никакъв начин не е подлагал на обсъждане въпроса за изпращането на военни контингенти в Украйна за участие в бойни действия между Русия и Украйна.

Днес той и министърът на отбраната Атанас Запрянов участват в изслушване в парламента за "въпросник", изготвен от страна на САЩ по теми, свързани с готовност за участието на България в специална военна операция на територията на Украйна".

Въпрос от общия дебат за гаранциите по сигурността за Украйна след края на войната е темата за евентуални мироопазващи сили като част от бъдещо мирно споразумение, посочи министърът.

"Призоваваме настоятелно да бъдат преустановени всякакви спекулации на тази тема, защото те само и единствено насаждат страх в обществото, а такъв не следва да съществува, защото българската външна и отбранителна политика никога не са били неразумни в това отношение", настоя Георгиев.

Външният ни министър изреди аспектите, които се поставят с въпросните питания от САЩ - гаранциите за сигурността на Украйна с цел постигане на краен мир, участието на европейски и други държави в установяването на бъдещи мирни договорености, възможностите за предоставяне на допълнителна военна помощ за прилагане на санкциите и предотвратяване на тяхното заобикаляне, принципната готовност на съюзниците за разполагане на сили в Украйна, които да са част от бъдещи мирни договорености при условията на траен мир, както и какви са изискванията на съюзниците към САЩ за участие в подобна евентуална мисия.

"Никой не говори за сили в сегашните условия, най-малкото в контекста на военна операция. Говори се при условията на установен траен мир", заключи Георг Георгиев.

На свой ред военният министър Атанас Запрянов заяви, че никой не е искал от България участие в операцията по мироопазване, която е бъдеща и евентуално може да се случи.

"По никакъв начин никой не е искал от нас участие и в сегашната война на Русия срещу Украйна", категоричен бе той и уточни, че въпросникът не е изпратен към България, а към страните съюзници от НАТО.
Снимка:static.bnr.bg
Източник:БНР

Коментирайте
Подобни новини
КС: Конфискуването на коли на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Конституцията
КС: Конфискуването на коли на пияни и дрогирани шофьори не противоречи на Конституцията
АЗПБ с позиция против идеите на ЕК за бъдещето на Общата селскостопанска политика
АЗПБ с позиция против идеите на ЕК за бъдещето на Общата селскостопанска политика
Ключов свидетел по делото срещу варненския кмет оттегли показанията си
Ключов свидетел по делото срещу варненския кмет оттегли показанията си
Джигитите, които карат в аварийната лента, да очакват фишове
Джигитите, които карат в аварийната лента, да очакват фишове



Яндекс.Метрика