МОН иска третият пол да отпадне от училищната анкета

22.02.2019 г. 11:40:13 ч.
/
МОН иска третият пол да отпадне от училищната анкета
Министерството на образованието и науката поиска от Европейската комисия да направи редакция на анкетата към инструмента за дигитална самооценка SELFIE.
От Министерството се обърнаха към генералния директор на Главна дирекция "Образование, младеж, култура и спорт" към ЕК г-жа Темис Кристофидо с искане да отпадне опцията "друго" от въпроса за определяне на пола на участниците в анкетата. Според МОН в сегашния си вариант въпросът е неприемлив.
В изпратеното до ЕК писмо се посочва, че инструментът SELFIE помага на училищата да внедрят дигиталните технологии в процесите на преподаване, учене и оценяване и затова е необходимо казусът да бъде разрешен възможно най-скоро.
Припомняме, за спорния въпрос се заговори преди дни. Вчера министър Вълчев обясни, че анкетата е еднаква за всички страни от ЕС и конкретният въпрос съдържа опция "друго", защото някои европейски страни са възприели съответните нормативни актове. Той обаче беше категоричен, че анкетата непроповядва трети пол като социален в системата.
Единствено ЕК може да премахне въпроса от инструмента по молба на МОН, каквато ще бъде отправена, ако настъпи обществено напрежение, обеща тогава той.
Снимка:i2.offnews.bg
Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
Фенове на български тиктокър излизат на протест срещу задържането му
Фенове на български тиктокър излизат на протест срещу задържането му
DARA ще разказва историята на България пред света
DARA ще разказва историята на България пред света
Румен Радев в Гданск: Международната общност трябва да мобилизира усилия за прекратяване на войната в Украйна
Румен Радев в Гданск: Международната общност трябва да мобилизира усилия за прекратяване на войната в Украйна
Увеличението на парите за здраве тази година е с 8,5% спрямо 2025 г.
Увеличението на парите за здраве тази година е с 8,5% спрямо 2025 г.



Яндекс.Метрика