Национален протест под надслов „Родители за достойно майчинство“ ще се проведе на 1 юли (сряда) от 18:00 часа. В Добрич недоволните граждани ще се съберат пред сградата на Общината. Координатор на протестните действия в Добрич е Елена Вутова. За медийна група ”Добруджа” тя бе категорична, че майчинството в нашата страна не бива да се приема като милостиня или подарък, то е право на всяка майка. Тя изрази сериозно безпокойство от опасенията, че обезщетенията за втората година, които и без това са ниски, могат да бъдат орязани в новия бюджет. По думите й протестът не е „просия“, а отстояване на уважение и реална инвестиция в оцеляването на българските деца. „Време е да спрем да мълчим пред фалшивите обещания. Децата са национално богатство и нашето бъдеще, а не просто перо от бюджета, което държавата да съкращава“, категорична бе тя.
Днес от националната организация „Родители за достойно майчинство" изпратиха съобщение до медиите в което правят уточнение, по отношение на публикации, според които майчинството през втората година вече е увеличено на 460 евро.
От движението са категорични: Към настоящия момент не откриваме официален нормативен акт, решение или друг публичен документ, който да удостоверява, че подобна промяна вече е окончателно приета и влиза в сила. Призоваваме компетентните институции да публикуват документа, ако съществува, за да се прекратят спекулациите. Според организацията, разпространяването на подобни несигурни данни може да създаде фалшиво усещане, че исканията вече са изпълнени, и така да се саботира обществената активност за протеста на 1 юли. Докато промените не бъдат окончателно гарантирани с нормативни актове, исканията на родителите остават в сила. Те са за 460 евро майчинство през втората година, считано със задна дата от 01.01.2026 г.; ежегодна индексация на обезщетението, за да не бъде обезценявано от инфлацията;
законодателна промяна за 2027 г.- майчинството през втората година да стане фиксирано на 70% от обезщетението през първата година.
Днес от националната организация „Родители за достойно майчинство" изпратиха съобщение до медиите в което правят уточнение, по отношение на публикации, според които майчинството през втората година вече е увеличено на 460 евро.
От движението са категорични: Към настоящия момент не откриваме официален нормативен акт, решение или друг публичен документ, който да удостоверява, че подобна промяна вече е окончателно приета и влиза в сила. Призоваваме компетентните институции да публикуват документа, ако съществува, за да се прекратят спекулациите. Според организацията, разпространяването на подобни несигурни данни може да създаде фалшиво усещане, че исканията вече са изпълнени, и така да се саботира обществената активност за протеста на 1 юли. Докато промените не бъдат окончателно гарантирани с нормативни актове, исканията на родителите остават в сила. Те са за 460 евро майчинство през втората година, считано със задна дата от 01.01.2026 г.; ежегодна индексация на обезщетението, за да не бъде обезценявано от инфлацията;
законодателна промяна за 2027 г.- майчинството през втората година да стане фиксирано на 70% от обезщетението през първата година.


.gif)












1 USD = BGN
1 GBP = BGN
1 CHF = BGN

