Начало >Добруджа >Регионални

Най-старата чешма в община Крушари е в с.Коритен

13.05.2022 г. 12:50:18 ч.
/ ИА Добруджа
Най-старата чешма в община Крушари е в с.Коритен
Особено място в живота на хората в община Крушари, заема водата. За безводна Добруджа водата винаги е била изконна ценност, а изграждането на чешма е сред традиционните строителни практики в общината. Предполага се, че думата „чешма“ идва от персийски и означава „око“. Белокаменните чешми, наричани „очите на равнината“, са съществен елемент от бита и фолклора на добруджанеца, 55 от тях се намират в община Крушари.
Първата чешма, известната под името „Голямата турска чешма“,  построена в с. Коритен, датира от 19 век, като изградените  корита са били дървени, разположени в права линия с един общ чучур, по-късно заменени с каменни. Иззидани са общо 15 каменни корита, всяко с размери 180/70/60 см. и полезен обем около 400 литра. Шестнадесетото корито е най-голямо и от далечното минало до ден-днешен хората го използват за пране на черги, губери, груби домашни дрехи. Селските легенди разказват, че цялото изграждане на чешмата е дар на селото от богат турчин. Над двата чучура са монтирани впечатляващи призматични конструкции, наречени кубета. На водещото кубе е изсечен надпис, вероятно на старо арабски, даващ информация за повода, годината на градежа и името на дарителя. Дебитът на чешмата е 3 л./сек., който не се влияе от сезона или хидроложките особености на годината. Температурата на водата е постоянна и зиме, и лете. Вкусът е приятен и  мек, различен от другите чешми в селото и общината. По разкази на старите хора от селото, нейният вкус може да са сравни само с големите чешми в съседните румънски села Долни Добромир и Вале Цапалуй. Водата от чешмата идва от разположения над нея склон.
Край чешмата се събират лятно време гостуващи на баби и дядовци хлапета, които с часове играят край пълните със студена вода корита – идилична гледка в забързания съвременен свят.  Вечерно време край каменните улуци присядат старци и местните зевзеци, които до късно нищят световните проблеми.
Чешмата и местната фурна са емблема на селото. Гостите се посрещат с топла пита, мед от селските пчелини и задължително с вода от чешмата.
Голямата  чешма в центъра на селото е неизменна част от местния пейзаж вече повече от 200 години.
Източник:Община Крушари

Коментирайте
Подобни новини
Съборът„Славеи пеят в Пчеларово“ се проведе на 6 септември в добруджанското село
Съборът„Славеи пеят в Пчеларово“ се проведе на 6 септември в добруджанското село
Топ инструктори от САЩ, Ливан, Испания и Хонг Конг с мастър клас на зумба фестивала в Балчик (СНИМКИ)
Топ инструктори от САЩ, Ливан, Испания и Хонг Конг с мастър клас на зумба фестивала в Балчик (СНИМКИ)
Мастър клас със специалните гости на фестивала "Алегрия" тази вечер на стадиона в Балчик
Мастър клас със специалните гости на фестивала "Алегрия" тази вечер на стадиона в Балчик
Соня Георгиева: Отдаваме почит към героите на Добричката епопея - един от най-величавите моменти в историята ни (СНИМКИ и ВИДЕО)
Соня Георгиева: Отдаваме почит към героите на Добричката епопея - един от най-величавите моменти в историята ни (СНИМКИ и ВИДЕО)



Яндекс.Метрика