Начало >Добруджа >Култура

Необикновеният живот на Христо Господинов-Печката е представен в изложба в РБ „Дора Габе“ (СНИМКИ)

12.08.2025 г. 09:42:20 ч.
/
Необикновеният живот на Христо Господинов-Печката е представен в изложба в РБ „Дора Габе“ (СНИМКИ)
Изложбата „Живот в снимки”, посветена на 80-ата годишнина от рождението на художника Христо Господинов-Печката, бе открита вчера в РБ „Дора Габе“. Изложбата представя живота и творчеството на именития добрички художник, който напусна този свят през 2003 г.
Изложбата включва над 100 фотографии от личния архив на семейството му, представящи един различен поглед към неговия жизнен и творчески път. Показани графики и рисунки от най-активния му творчески период между 1974-1997 г. 

В нашата 75-годипна история винаги сме се стремили да пазим паметта на личности, места и събития, свързани с Добруджа и Добрич. Художникът Христо Господинов е с огромен мащаб и е оставил трайна следа в културния живот и облика на нашия град, каза при откриването директорът на библиотеката Теодора Денкова. Тя благодари на семейството му, че са избрали именно библиотеката за място, където да бъде подредена тази изложба.

Много се развълнувах от поканата, защото смятам, че 80-годишнината е един достоен повод да си спомним за личностите, оставили диря в историята на нашата прекрасна Добруджа, каза дъщерята на художника Велина Христова.
Смятам, че духът и творчеството на Христо Господинов в ролята му на гражданин на Добрич и на света, могат да бъдат видени във фрагмент от неговите, които сме показали, каза Христова. Тя подчерта, че текстовият материал на изложените табла е дело на внучката на Христо Господинов – Соня Митова, настоящ изкуствовед, като текстовете са били част от нейната успешно защитена дипломна работа.
Самата Митова представи своите детски спомени образа на нейния дядо. Как да повярвам в обикновения живот, когато съм живяла в неговия необикновен свят, каза Митова.


Експозицията може да бъде разгледана до 29 август в централното фоайе на библиотеката.
Теодора Денкова благодари на семейството на Господинов, който са решили след това експозицията да остане за фонда на библиотеката.


Коментирайте
Подобни новини
Културен афиш на Добрич за периода 16 -22 февруари 2026 година
Културен афиш на Добрич за периода 16 -22 февруари 2026 година
„Романс“ омагьосва с музика и поезия в Огледална зала "Нели Божкова"
„Романс“ омагьосва с музика и поезия в Огледална зала "Нели Божкова"
Музика, поезия и любов в един концерт утре в Добрич (ВИДЕО)
Музика, поезия и любов в един концерт утре в Добрич (ВИДЕО)
Първи за 2026 г. образователни концерти на Българския камерен оркестър (ВИДЕО)
Първи за 2026 г. образователни концерти на Българския камерен оркестър (ВИДЕО)



Яндекс.Метрика