Норвегия регистрира радиоактивен йод на границата си с Русия

15.08.2019 г. 16:16:09 ч.
/
Норвегия регистрира радиоактивен йод на границата си с Русия
Норвежкият орган за ядрена безопасност регистрира малки количества радиоактивен йод във въздуха в Северна Норвегия, дни след експлозията по време на тест на ракетен двигател, съобщава "Ройтерс".
Норвежката служба DSA заяви, че е открила радиоактивния йод в своята въздушна филтърна станция в Сванховд, която е до руската граница. На това място, река разделя двете страни.Пробите са събрани в периода 9-12 август, докато инцидентът в района на Архангелск в северна Русия стана на 8 август.
"В момента не е възможно да се определи дали е свързано с произшествиетов Архангелск миналата седмица. DSA продължава по-често вземане на проби и анализи", допълва службата.
Подобни радиационни измервания не са необичайни в Норвегия, тъй като нейните станции за наблюдение откриват радиоактивен йод около шест до осем пъти годишно, а източникът обикновено е неизвестен.
Руската държавна метеорологична служба съобщи във вторник, че нивата на радиация в град Северодвинск се повишили до 16 пъти миналия четвъртък, докато медици, лекуващи жертви на произшествието, са изпратени в Москва за медицински преглед.
Снимка:webnews.bg
Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
Извънредно положение в Крим заради недостиг на гориво и хранителни продукти
Извънредно положение в Крим заради недостиг на гориво и хранителни продукти
НАТО ще отговори на всеки "глупав ход": Рюте направи ясно изявление към Путин
НАТО ще отговори на всеки "глупав ход": Рюте направи ясно изявление към Путин
Спряха евакуацията на кораби през Ормуз: Причината е атака срещу плавателен съд в района
Спряха евакуацията на кораби през Ормуз: Причината е атака срещу плавателен съд в района
Последна информация от земетресенията във Венецуела: най-малко 164 смъртни случаи
Последна информация от земетресенията във Венецуела: най-малко 164 смъртни случаи



Яндекс.Метрика