Европейският съюз се очаква да приеме законодателни промени, които биха усилили легалните основания за налагане на санкции върху Иран, Сирия и Русия, предоставяйки на страните членки процедура за предаване на конфиденциална информация на съдиите. За това съобщава американският в. "Уолстрийт джърнал" и уточнява, че промените ще бъдат одобрени през февруари. Консултациите за тях започнаха преди повече от година, след серия изгубени дела в европейските върховни съдилища. САЩ също настояват ЕС да предприеме действия за засилване на санкциите.
През последната година и половина ирански, сирийски и други представители успешно оспориха наложените от ЕС санкции за замразяване на активи и забрани за пътуване. Причината е, че някои страни членки не са пожелали да споделят чувствителна разузнавателна информация, изискана от съдилищата. Този вторник ЕС загуби още едно дело, когато Общият съд на ЕС (General Court) уважи иска на иранската "Bank Tejarat" срещу замразяване на активите й.
Действащите съдебни правила изискват всички съответстващи доказателства по дадено дело да бъдат предоставени на адвокатите на оспорващата страна, за да могат те адекватно да реагират.
Четирима европейски дипломати са заявили, че новите правила най-вероятно ще бъдат одобрени идния месец. На 11 декември предложенията са получили подкрепа от високопоставени представители на европейските правителства. По план е трябвало да бъдат приети на 27 януари, но Великобритания е поискала повече време, тъй като имала резерви към текстовете.
Общият съд на ЕС, който предложи промени в правилата през пролетта на 2014 г., трябва да ги подпише. Той също така ще има ключова роля при интерпретацията на новите разпоредби и гарантирането, че информацията ще се съхранява конфиденциално в изключителни случаи, когато има заплаха за националната сигурност на страни членки в ЕС.
"Ние признаваме ценността на този вид процедура. Но ще бъде важно да се гарантира, че са налице адекватни предпазни мерки за конфиденциалната информация, споделена със съда", коментира британски дипломат, цитиран от "Уолстрийт джърнал".
Изгубените дела провокираха не само безпокойство, че последните решения могат да бъдат отменени. Те освен това принудиха ЕС да действа бавно по време на кризата в Украйна, за да е сигурно, че представителите на Русия и на украинските сепаратисти, срещу които бяха приети санкции, няма да могат успешно да ги отхвърлят в съда.
Новите правила обаче могат да се натъкнат на критики, тъй като човешките права са важен приоритет в Европа. Адвокати и правозащитници предупредиха, че всяко действие за ограничаване на достъпа до доказателства на хора, оспорващи решенията за наложени санкции, може да предреши съдебните шансове в полза на правителствата. Те смятат, че ЕС вече притежава извънредни правомощия в областта на санкциите, тъй като дори съдилищата да разпоредят отмяна на наказания спрямо лица и фирми, правителствата могат бързо да възобновят санкциите върху същите субекти, но на нови основания, с което съдебното им оспорване да започне повторно от нулата.
Източник:Община ДОБРИЧ