Няма да допуснем епидемия от морбили, обещаха здравните власти у нас

24.02.2019 г. 11:35:40 ч.
/
Няма да допуснем епидемия от морбили, обещаха здравните власти у нас
Няма да допуснем епидемия от морбили. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред БНТ.
Данните са за 39 регистрирани случая на морбили, като в референтната лаборатория са доказани 24.
Последният случай е на двегодишно дете от Ихтиман. Особен е случаят при 16-годишно момче от София. Заболяването започва с възпаление на очите, хрема и дразнеща кашлица, на третия ден от заболяването се появяват петна по лигавицата в устната кухина и се стига до обрив. Кантарджиев обясни, че на всички етапи пациентът е заразен за околните.
Приоритетно деца до 7-8 годишна възраст трябва да се ваксинират, каза Кантарджиев. Епидемия ще се обяви, ако има разпространение на морбили във всички области.
Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
Румен Радев в Гданск: Международната общност трябва да мобилизира усилия за прекратяване на войната в Украйна
Румен Радев в Гданск: Международната общност трябва да мобилизира усилия за прекратяване на войната в Украйна
Увеличението на парите за здраве тази година е с 8,5% спрямо 2025 г.
Увеличението на парите за здраве тази година е с 8,5% спрямо 2025 г.
Петър Витанов защити проекта на ПБ за държавния бюджет
Петър Витанов защити проекта на ПБ за държавния бюджет
Черна статистика: Шестима загинали в катастрофи за ден
Черна статистика: Шестима загинали в катастрофи за ден



Яндекс.Метрика