Няма да има хора за новото въоръжение на армията, според Стефан Янев

15.04.2017 г. 14:58:07 ч.
/
Няма да има хора за новото въоръжение на армията, според Стефан Янев
Дори и армията да осъществи проектите по купуване на нови кораби за ВМС, нови изтребители за ВВС и нови бойни машини за пехотата, може да се окаже, че няма да има хора, които да обслужват и да работят с новото въоръжение. Това опасение е изразил на последното заседание на служебният кабинет вицепремиерът и министър на отбраната Стефан Янев.
Според стенограмата от заседанието, след приемането на доклада за отбраната за миналата година, финансовият министър Кирил Ананиев е казал, че "от целия материал лъха негативизъм по отношение на финансирането на системата и не зная това с какво допринася положително както за министерството, така и за Министерския съвет." В изказването си Ананиев напомня, че "миналата година започнахме два инвестиционни проекта (за изтребителите и корабите б.а.), които до този момент толкова правителства не можаха да ги осигурят. Освен това, осигурихме средства и за ремонта на МиГ-29. Това са едни дългосрочни програми, които поемат ангажименти със сериозни средства, и мисля, че този остър негативизъм не трябваше да бъде залаган в начина на изложение на отчета за 2016 г," е заявил Ананиев.
Янев му отговорил, че "този негативизъм е по отношение на недофинансирането, което ние наричаме системно и то не зависи от Министерството на финансите, а зависи от всички тези хора, които са били в парламента, в правителствата през годините и поне от 2008 г., откакто започна финансовата и икономическата криза."

Янев добавил, че финансирането на "отделни проекти, които наистина са скъпи и мащабни, не решава проблема, тъй като в момента некомплектът от личен състав е от порядъка между 25 и 30 процента, в отделни подразделения и над 30%, което на практика ги прави небоеспособни, не са в състояние да си извършват дори ежедневните учебни и мероприятия по бойната подготовка. В този смисъл е въпросът този некомплект от около 30% защо във всеки един от бюджетите през годините, предходните години, е бил ограничаван до назначаването на не повече от 500 човека? Всъщност, това е въпросът. И в момента и тази година не можем да назначим повече от 500 човека – за това имаме бюджет. Проблемът в един момент – дай, Боже, да се случат тези инвестиционни проекти, да закупим новото въоръжение и техника, ще се окаже, че няма хора, които да го обслужват и които да работят".
Снимка:www.dnevnik.bg
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
Министерският съвет публикува решението си за присъединяване към „Съвета за мир“
Министерският съвет публикува решението си за присъединяване към „Съвета за мир“
Радостин Василев към президента Илияна Йотова: Трябваше да подадете оставка с Румен Радев
Радостин Василев към президента Илияна Йотова: Трябваше да подадете оставка с Румен Радев
Координационният център: Левовете може да се изтеглят от обращение още до края на февруари
Координационният център: Левовете може да се изтеглят от обращение още до края на февруари
Нови водещи поемат сутрешния блок на bTV
Нови водещи поемат сутрешния блок на bTV



Яндекс.Метрика