НСИ: Българите са се стопили с 48 хиляди само за година

15.04.2016 г. 12:14:51 ч.
/
НСИ: Българите са се стопили с 48 хиляди само за година
С над 48 000 души е намаляло населението на България за една година, показват данните на Националния статистически институт. В края на миналата година официално населението е 7 милиона 150 хиляди  души. България остава страната с най-висока смъртност в Европа. 
Общите демографски тенденции за миналата година обобщиМагдалена Костова от статистическия институт. Към 31.12.2015 г. на територията на страната постоянно пребивават 7 150 784 лица, като освен намаляването на населението, другият характерен момент е застаряването. Основните показатели, които го характеризират - това е делът на населението до 65 и повече години, който нараства. Населението в трудоспособна възраст намалява и е 60.8% от населението.  Смъртността продължава да се увеличава, териториалното разделение също се задълбочава, като най-много хора живеят в област София, а най-малко в област Видин: 
Ако трябва нагледно да се илюстрира тая разлика, може да се каже, че на цялата територия на област Видин живеят по-малко хора, отколкото живеят в район "Люлин" или район "Младост" или район "Студентски" на София-столица. От статистиката отчитат и положителна тенденция - детската смъртност намалява. Все повече жени обаче раждат първото си дете на възраст над 40 години. По отношение на миграцията:
Сред потока на имигрантите преобладават мъжете и лицата във възрастовата група 20 - 39 години, като най-много имигранти имаме от Турция, Сирия и от Руската федерация. Най-много българи са заминали за Германия, Великобритания и Испания.
Снимка:static.bnr.bg
Източник:БНР

Коментирайте
Подобни новини
Изпълнителното бюро на БСП подаде оставка
Изпълнителното бюро на БСП подаде оставка
Александър Колячев: КЗП следи цените на 5 млн. продукта ежедневно
Александър Колячев: КЗП следи цените на 5 млн. продукта ежедневно
Костадинов пред президента: Няма какво да губим времето на хората
Костадинов пред президента: Няма какво да губим времето на хората
Правителството предлага на НС да одобри проект на удължителен бюджет за 2026 г.
Правителството предлага на НС да одобри проект на удължителен бюджет за 2026 г.



Яндекс.Метрика